Moderátor Martin Veselovský tam totiž ve středu vpodvečer zpovídal starostu Litvínova Milana Šťovíčka, místopředsedu představenstva společnosti Czech Coal Jana Dienstla, místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta a náměstka Ministerstva průmyslu Tomáše Hünera.

Debatu o otázkách, jak má vypadat budoucnost těžebních limitů v severních Čechách ,si do litvínovského centra Bakalářských studií přišli vyslechnout jednak obyvatelé Horního Jiřetína, kteří se bojí o své domovy, horníci z Czech Coalu, kteří se obávají o zaměstnání, lékaři a zástupci Greenpeace, kteří chtějí na Litvínovsku čisté ovzduší a nezdevastovanou krajinu a v neposlední řadě komunální politici. Ti všichni také mohli vznést otázky a požadavky na debatující hosty.

Ze středeční debaty jasně vyplynulo, že společnost Czech Coal chce dál těžit i za stanovené limity.

„Byla by velikánská škoda, kdybychom se měli zbavit tohoto ložiska, já jsem přesvědčen o tom, že ho Česká republika v budoucnu potřebovat bude. V řádech deseti patnácti let,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Czech Coal Jan Dienstl. Pokud podle něj po roce 2015 padnou těžební limity, chce lidem vystěhování z obcí kompenzovat. Společnost Czech Coal má již od roku 2006 pro obyvatele Horního Jiřetína a Černic připraveno šest až sedm miliard korun.

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta většina tamních obyvatel chce na místě, jen pod kterým jsou uloženy dvě stovky milionů tun uhlí, zůstat a neupřednostňuje peníze před domovem.

Pitná voda

„Nezbytnost zachování limitů má více důvodů, není to jen o zachování osmi stovek domů. Horní Jiřetín je například velkým shromaždištěm pitné vody, snad si někdo nemyslí, že uhlí je cennější než voda. Velká část plochy Horního Jiřetína je ochranným pásmem velmi kvalitní pitné vody. Severní část Jiřetína leží v chráněné krajinné oblasti,“ uvedl Buřt.

Je uhlí potřeba?

Zda Česká republika potřebuje hnědé uhlí za čarou stanovených limitů, odpověděl náměstek Ministerstva průmyslu Tomáš Hüner.

„Je třeba si uvědomit, že za limity je 750 milionů tun vysoce kvalitního uhlí, které lze využít pro výrobu elektrické energie a tepla. Na druhou stranu to lze nahradit různými formami, třeba výrobou tepla ze zemního plynu, ale je třeba si uvědomit, že přechody teplárenských zdrojů na jiné palivo nesouvisí jen s investičními náklady,“ vysvětlil Tomáš Hüner, podle kterého by vláda otázku limitů měla prodiskutovávat s vazbou na energetickou koncepci. Ta se bude projednávat do konce tohoto roku.

Podle starosty Litvínova a poslance Milana Šťovíčka uhlí za limity ČR nepotřebuje.