Obnovení výroby paliv po plánované údržbě zařízení se zdrželo kvůli havárii na polním hořáku jednotky zplyňování mazutu společnosti Unipetrol RPA. Jednotka produkuje vodík, bez něhož se neobejdou provozy obou firem sídlících ve stejném areálu. Informoval o tom mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.
Při havárii polního hořáku se 13. října odtrhl sedmitunový uzávěr a spadl na sousední mostek, který pobořil. Při havárii nebyl nikdo zraněn. Vedení firmy Unipetrol RPA ustanovilo k jejímu vyšetření a nápravě tři týmy odborníků. Jeden tým má na starost opravu hořáku, druhý vyšetřování příčin havárie a třetí vazby ke společnosti Česká rafinérská.
Česká rafinérská zahájila podle Soukupa deset dní po havárii jednotky zplyňování mazutu výrobu asfaltů, meziprodukty primárního zpracování ropy byly ukládány do skladů nebo odváženy ke zpracování v rafinerii v Kralupech nad Vltavou.
„Obnovení výroby paliv umožnila mimořádná opatření, kdy se podařilo zajistit vodík jinak než ze standardních zdrojů,“ uvedl.
Zásobování zákazníků v době odstávky Česká rafinérská zajišťovala rafinerie Kralupy nad Vltavou a v případě automobilových benzinů ze skladů v litvínovské rafinerii.
Kromě jednotky zplyňování mazutu musel Unipetrol RPA kvůli nedostatku vodíku odstavit i výrobny čpavku, močoviny, OXO alkoholů, poly etylénu a polypropylénu, v nichž se přitom už před havárií po plánované údržbě produkce obnovila.
Porucha výměníku, takzvaného coldboxu, přerušila i obnovování provozu etylenové jednotky.
Společnost se tak nejspíš nevyhne omezení dodávek zboží zákazníkům. Provoz jednotky zplyňování mazutu by měl být podle mluvčího Unipetrolu RPA Pavla Veselého obnoven 8. listopadu, poté se počítá i s obnovením výroby zbylých provozů závislých na vodíku.
Zatím nejrozsáhlejší plánovaná údržba a nutné opravy v areálu Unipetrolu RPA odstavily provozy 6. září. Výroba se původně měla postupně obnovovat od 25. října, termín se ale dodržet nepodařilo.