„Dá se přežít, ale musíme více makat,“ řekl Deníku Milan Konečný, ředitel mezibořské obecně prospěšné společnosti Energie. Ta navíc dotuje ze zisku bydlení pro 42 lidí s mentálním postižením. Spoléhají na pomoc firem, které podporují dílny odběrem výrobků a sponzorskými dary.
Místa pro handicapované chce udržet i mostecká společnost Fehas group, která se zabývá výrobou a servisem protipožárních zařízení. „Nepropouštíme. Dokážeme se o naše lidi postarat. Příspěvek od státu ale stále potřebujeme,“ řekla personalistka společnosti. Počet nezaměstnaných se zdravotním postižením klesá na Mostecku od roku 2005 a klesá i po letošním lednu. Koncem prosince 2007 jich úřad práce evidoval 1 108, koncem února 1 082. „Na rozdíl od jiných regionů jsme ve výhodě. Místní chráněné dílny mají výrobní programy s navazujícím odbytem, a jsou tak méně závislé na naší podpoře,“ uvedl Oldřich Malý, ředitel Úřadu práce v Mostě. Od 1. ledna jdou příspěvky na skutečně vynaložené náklady na mzdu handicapovaného. Spekulantské firmy, které systém zneužívaly, už nemohou tolik podvádět a ztrácejí o podporu zájem. Podle Malého o tom svědčí pokles žádostí o příspěvek. Úřad práce poskytl loni třinácti zaměstnavatelům na Mostecku celkem 35,7 milionu korun na provoz chráněných dílen.
Objevuje se ale nový trend. Někteří handicapovaní dávají výpovědi sami. „Jsem vyčerpaná. To pracovní tempo je neúnosné,“ řekla Deníku zdravotně postižená žena, která si nepřála být jmenována. Z jedné mostecké chráněné dílny odešel její kolega. „Uvažuji, že odejdu i já. Zůstávají jen ti silnější,“ uvedla žena.