Ústecký výrobce syntetických pryskyřic a anorganických produktů je zaměřen na vývoz. "Realizace plánu pro letošní i příští rok závisí na vývoji světové a především evropské hospodářské situace," řekla mluvčí Spolchemie Marie Logrová. Podle ní ochlazení světové ekonomiky, které trvá dodnes, pociťuje firma od loňského podzimu. Spolchemie vyváží 95 procent produkce. Nejdůležitějším trhem je Německo a země EU. Letos uzavřel podnik nové kontrakty, vyváží zboží na Dálný východ, do Ameriky a některých afrických zemí.

V plánování rozpočtu na příští rok Spolchemie počítá i s určitým objemem peněz na sponzoring. Kromě jiného podporuje ústecký hokejový klub, hrající druhou nejvyšší soutěž. "Vedení společnosti si uvědomuje potřebu podpory především regionu, v němž působí. Vynakládané prostředky se snaží členit mezi všechny oblasti - sociální, zdravotní, sportovní i kulturní," uvedla Logrová. Výše příspěvku se v příštím roce bude podle mluvčí odvíjet podle aktuální situace.

Obtížnější rok čeká i lovosická Lovochemie, hlavně kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a energií a také zejména zvyšujícím se poplatkům za obnovitelné zdroje energie. Lovochemie vyrábí především hnojiva a vloni vykázala rekordní produkci. Firma patří do holdingu Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

Mluvčí Lovochemie Irena Vodičková řekla, že v oblasti sponzoringu se firma zaměřuje zejména na region. "Intenzivně spolupracujeme s jednotlivými obcemi. Hlavní změnou v příštím roce bude snaha naše i ostatních firem v regionu společným úsilím podpořit investičně významnější veřejné projekty," doplnila.