V Ústeckém kraji pokračuje pokles cen pohonných hmot. Oproti minulému týdnu je výraznější rozdíl u nafty, jejíž cena klesla o 13 haléřů za litr. Pumpaři teď litr prodávají v průměru za 24,73 Kč. Natural 95 ve středu stál 26,79 Kč/l, v předchozím týdnu to bylo 26,86 Kč/l. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny obou komodit dlouhodobě sleduje.

Republikový průměr je u benzinu 27,22 Kč/l a u nafty 25,30 Kč/l. Levnější než v Ústeckém kraji jsou pohonné hmoty například v Libereckém kraji nebo Královéhradeckém kraji. Naopak v hlavním městě se cena benzinu blíží osmadvaceti korunám za litr a naftu koupí řidiči v Praze v průměru za 26,65 Kč/l.

Na severu Čech jsou nejvyšší ceny benzinu na čerpacích stanicích na Chomutovsku. Natural 95 v okrese stojí v průměru 27,23 Kč/l. Nejdražší naftu prodávají pumpaři na Ústecku, kde litr stojí 25,31 koruny.

Nejvýhodněji v kraji natankují řidiči na Litoměřicku. Natural 95 tam stojí v průměru 26,36 Kč/l a naftu lze koupit za 24,12 Kč/l.

Analýza

České čerpací stanice snižují ceny už několik měsíců, ještě počátkem loňského července byl benzin dražší o zhruba pět korun a nafta o víc než šest korun. Za poklesem je zlevňování ropy. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka by se nyní měl pokles cen zastavit. Půjde ale pouze o dočasný stav.

„Ceny pohonných hmot v ČR by měly v nejbližších dnech stagnovat, případně mírně růst o deset haléřů," řekl Tomčiak. Důvodem podle něj je mírný nárůst cen obou komodit na komoditní burze v Rotterdamu v uplynulých dvou týdnech. Nemá jít ale o žádný dlouhodobý trend. „Od počátku tohoto týdne opět padá cena ropy, takže druhá polovina února by měla opět nést ve znamení dalšího poklesu cen benzinu a nafty," dodal analytik.

V žádném regionu České republiky už není průměrná cena benzinu nad 28 korunami. V Praze od minulého týdne Natural 95 zlevnil o 17 haléřů na 27,84 Kč/l, přesto zůstává nejdražší v zemi. Také za naftu zaplatí řidiči nejvíce v hlavním městě, a to průměrně 26,65 Kč/l.

Nejlevnější benzin nyní nabízejí čerpací stanice v Libereckém kraji, kde stojí průměrných 26,62 Kč/l. Za naftu se platí nejméně v Královéhradeckém kraji, a to průměrně 24,61 Kč/l.