V Mostě je pro majitele automobilu problém najít parkovací místa. Vždyť na 45 tisíc registrovaných automobilů připadá jen poloviční počet parkovacích míst. Z toho jich invalidé mají k dispozici 300.

Ale jak jsou na tom matky, které v autě vozí kočárek? V Mostě moc možností na dostatek místa při parkování nemají. Přitom při manipulaci s kočárkem potřebují skoro stejně prostoru jako invalidé.

Jediným obchodním domem, který místa na stání pro matky nabízí, je mostecký hypermarket Tesco. Podle tiskové mluvčí Tesca Jany Matouškové mají pro maminky vyhrazené 2 procenta parkovacích míst. Ty jsou umístěné v blízkosti vchodu. „Většinou jsou místa zaplněná,“ dokazuje jejich oblíbenost Matoušková. „Určitě jich je méně než pro invalidy,“ dodává.

To na mosteckém magistrátě žádná taková místa pro matky nemají a ani nechystají. „Ještě jsem o tom neslyšela,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Dle jejích slov si maminky nestěžovaly, že by neměly kde zaparkovat. „Ale místa pro invalidy samozřejmě máme.“

Pokud je místo po maminky s kočárky špatně označeno, nemůže nikdo vyžadovat zaplacení pokuty, je to spíše věcí slušnosti.
„Každou značku vyznačenou na vozovce musí ještě doplňovat klasické svislé značení, které přesně určuje, pro koho místa jsou,“ sdělila Jaromíra Střelcová, mluvčí Policie ČR.

Pokud je tedy na značce pouze napsáno „Reserve“, nestačí to. „Na dodatkové tabulce musí být jasně určeno, pro koho místo je, tedy například znakem matky s kočárkem,“ dodala Jaromíra Střelcová.

Podle policistů by ale nikdo neměl taková místa zneužívat.