Dalším stovkám lidí hrozí v roce 2011 ztráta místa v souvislosti s limity těžby u Horního Jiřetína.

Propouštění přichází v nejisté době. Není dost nových míst. Horníci chystají demonstrace. A úřad práce ještě neví, co všechno bude od dubna dělat po celostátní reformě a kolik dostane peněz na boj s očekávanou vyšší nezaměstnaností způsobenou zejména útlumem hornictví.

„Vláda řekla, že to bude řešit, až to nastane. My se už připravujeme, ale musíme mít podporu státu. Ten by si měl vytvořit finanční rezervu a sdělit nám, kolik peněz do regionu napumpuje,“ řekl Deníku ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý, který informoval ministerstvo práce, že mohou nastat velké problémy.

Úřad včera oznámil i několik dobrých zpráv: Vršanská uhelná nepropustí ženy samoživitelky a zaměstnance, kteří jsou manželé.

„To mohu potvrdit,“ sdělila Deníku mluvčí těžařů Gabriela Sáričková Benešová.

Z celkového počtu 691 pracovníků jich po organizační změně zůstane 590.

Hromadné propouštění je podle mluvčí v souladu s dlouhodobou strategií provozu lomů Šverma a Vršany a ovlivněno je i snížením poptávky po uhlí, čímž se mění nasazení těžebních technologií.

Těžaři a úřad uvedli, že spolupracují, aby lidem pomohli. Nabídli jim zvyšování kvalifikace ve vzdělávacích projektech zahájených v době recese. Úřad dotuje i kurz, v němž si dvanáct strojvedoucích elektrických lokomotiv dělá papíry na dieselové.

Chemička avizovala propouštění už v září. Tehdy oznámila, že v roce 2011 uzavře zastaralou firemní teplárnu T200 nevyhovující normám. V provozu zůstane jen novější teplárna T700.

„Kromě opatření, která vyplývají ze zákona, podpoříme zaměstnance formou personálního, psychologického či finančního poradenství, a také jim zprostředkujeme kontakty na další potenciální zaměstnavatele v regionu či personální agentury,“ sdělil v září Artur Paździor, generální jednatel Unipetrolu RPA.