„Samotného mě výsledek na turnaji překvapil. Hrálo se mi hezky,“ usmívá se Vladimír Veverka, který hned v první partii porazil v šachovém žebříčku vysoko nasazeného protivníka. Jako kdyby v tenise špičkový Rafael Nadal nestačil na „bezejmenného“ hráče. Ale dost přirovnání…

V rodině Veverků se led dává jen v létě do limonády. Na brusle to kluky jako tatínka Václava Veverku netáhne. Jeden dobře plave, druhý je skvělý u šachovnice. „Nepotatili se,“ usmívá se Václav Veverka. V pěti letech malému Vládíkovi učarovaly šachy, propadl jim a dneska se už zdokonaluje v takových destinacích jako je třeba exotické Abu Dhabi.

„Vládík hraje, my dovolenkujeme.“

„Vládík se šachům věnuje od pěti let. Takové tři čtyři roky trvá než dostane základy, taktiku, nacvičí desítky zahájení šachových partií,“ popisuje tatínek mladého šachisty Václav. Syna s manželkou hodně podporuje, přeje si aby stále výkonnostně rostl a po létě přejde z ŠK Most do Teplic, kde se hraje žákovská liga. „Podpora rodiny je v šachách hodně důležitá. Moc nám také v podpoře pomáhá vedení Ústeckého kraje a město Most. Když syn letí na nějaký daleký turnaj okamžitě to spojíme s dovolenou. Vládík tomu propadl, šachy ho strašně baví,“ usmívá se Veverka senior a dodává: „Syn už je dneska ve svém věku mezi dvěma nebo třemi nejlepšími hráči v republice.“

Letní odpočinek? Kombinace, tahy, plná hlava figurek? Pro laika prostě vysoká matematika? S tím na malého Vláďu nechoďte.

„Nepotřebuji si od šachů odpočinout,“ říká odhodlaně blonďák, kterého cepují dva osobní trenéři. Jeho léto? Maďarsko a Teplice už má za sebou. Před ním je italské Bergamo, již zmíněné Abu Dhabi, pohár v Klatovech a mistrovství Evropské Unie mládeže v Koutech nad Desnou. „Do Klatov se hodně těším. Potkám se tam s kamarády ze širší reprezentace,“ říká mostecký šachový talent.