Carbonia Cup má podniky uspořádány tak, aby se tréninky, kvalifikace i závody všech kategorií vešly do jediného dne. Deštivý začátek června nebyl pro motorsport ideální. Dva tréninky i kvalifikace se jely na vodě. Pak se počasí umoudřilo a závody už byly suché. "To samozřejmě zkomplikovalo práci při nastavování podvozků aut. Nejde jen o výměnu obutí, ale speciálně u formule se tak mění spousta parametrů. Komplikace ale byly pro všechny týmy úplně stejné," vysvětlil trenér jezdců HKC Racing Teamu Ivan Houzák.

Petr Zelenka se zkušenostmi z formulí startoval s upravenou dieselovou Škodou Fabia, která je pro něj poměrně lehce zvládnutelným strojem. V trénincích si na ni rychle zvyknul a v kvalifikaci zajel druhý nejrychlejší čas ve skupině A3. V závodě pak udržel pozici a na podiu stál na stříbrné pozici.

Nová akvizice mosteckého týmu, německý pilot Günter Schönfeld, zažil premiéru v barvách HKC v kokpitu silného monopostu Renault. Na vodě se formule chovají velice záludně, ale i tak se mu podařilo zajet v kvalifikaci velice slušný čas a na startovní rošt se ve skupině D4 postavil na třetí pozici. V závodě pak toto pořadí obhájil a i on směl při závěrečném ceremoniálu jít na stupně vítězů pro věnec a pohár za třetí místo.

"Byl to náročný, ale příjemný den i přes nestálé počasí. Ono to taky trochu prověřuje schopnosti členů týmu. Myslím, že jsme obstáli dobře, dvě pódiová umístění znamenají, že jsme se připravili kvalitně. Carbonia bude pokračovat ještě čtyřmi dalšími podniky, ale tým čekají ještě i závody motokár v Mistrovství ČR v kartingu a Poháru Autoklubu ČR. Tam budou bojovat naši nejmenší závodníci, školáci, kteří sbírají zkušenosti v rámci činnosti naší HKC Akademie motorsportu," dodal ještě trenér.

Doplnil, že první motokárový podnik čeká mosteckou závodní stáj v polovině července na závodní dráze v Potočišti u Chebu. Matěj Kácovský letos na evropských okruzích pojede šampionát F3 a první podnik ho čeká také v červenci na Salzburgringu. A ještě jedna zajímavost v souvislosti s nouzovým stavem. Závodí se také virtuálně přes internet a v rámci TCR Eastern Europe Simracing hájí barvy mosteckého týmu Matěj Kácovský a Tomáš Korený, kteří závodí s virtuálními Alfami Romeo.

Dušan Matouš