„Havaj pro mě nebyl hlavní cíl. Mým cílem bylo si pokud možno užit závod za přijatelného počasí, což se nepovedlo vůbec, spíše naopak,“ vypráví Martin Student. V Irsku, kde každou chvíli vládne jiné počasí, pořadatelé zrušili plaveckou část závodu. Z triatlonu rázem vyrobili duatlon.

„Jsem si jistý, že díky zrušenému plavání jsem se dostal hned na začátku závodu do nevýhody, protože i když nejsem excelentní plavec, tak má výkonnost stačí na to, abych za sebou nechal po výlezu z vody cca osmdesát procent triatlonistů z mé věkové kategorie. Druhá věc byla nevhodná cyklistická trať, která byla příliš úzká a velmi rozbitá. V kombinaci se silným větrem a deštěm se jednalo o velmi nebezpečnou disciplínu, což se výrazně projevilo na zajetých časech,“ popisuje dál závodník litvínovského klubu Krušnoman, ze kterého se rázem stal extrémní vytrvalec.

Medaile za závod v irském Corku.

Medaile za triatlon v irském Corku. Foto: archiv M. Studenta

Do Irska cestoval s neúplnými informacemi, až v samotném klání poznal, že musí na hranu. A tady se ukázalo, jak se dokáže s nepříjemnostmi prát – ve 180 kilometrech cyklistiky zvládl 2 tisíce metrů převýšení, v běžeckém maratonu si zase dal osmkrát táhlý kopec. „Stal se z toho extrémní Ironman, na který jsem nebyl ideálně připravený ani nastavený. S výkoností a umístěním jsem celkem spokojený a to je pro mě rozhodně víc než vstupenka na Havaj,“ usmívá se Martin Student.

Někteří by ho mohli nazvat pecháčkem. V Irsku mu utekl legendární triatlon na Havaji o 23 vteřin, nedávno v rakouském St. Pölten mu zase chyběly vteřiny k zisku vstupenky na mistrovství světa ve Francii. „Co na to říct. Měl jsem být rychlejší,“ bere to sportovně chlapík, jehož další závody slibují zajímavou zápletku.