Každou šanci ověřit si stav výkonnosti využívají také zejména mladí zástupci Atletického klubu Most. Na dalekou a díky množství sněhu i trochu dobrodružnou cestu na sever České republiky se tentokráte vydali adepti královské disciplíny královny sportů. V hale Liazu Jablonec se zúčastnili Přeboru Libereckého kraje ve vícebojích.

Z původně přihlášeného kvarteta nadějných sportovců nakonec vypadli dva nadějní mostečtí atleti.

V loňském roce celostátně úspěšný starší žák stále ještě 15letý Evžen Kováč se vyřadil z účasti zdravotní újmou mající původ v mimosportovní činnosti.

Z důvodu jiné sportovní aktivity neodjel ani tělesně mimořádně disponovaný 16letý dorostenec Tomáš Ledl. Na poslední chvíli se omluvil i jejich náhradník 14letý taktéž ojediněle fyzicky talentovaný starší žák Vilém Zeiler.

V jablonecké hale se tak nakonec v mosteckém dresu představili 18letý junior Lukáš Kondr a stále ještě 16letý dorostenec Dominik Canini.

Hlavním cílem účastníků mimo Liberecký kraj bylo docílit bodového zisku, který by jim zaručil účast na Mistrovství ČR ve vícebojích v první polovině února v Praze.

Stejná meta stála i před oběma všestrannými atlety z Mostu. Lukáši Kondrovi byla opět největší překážkou přemíra snahy, která dává jeho výkonům méně uvolněnou podobu. To následně představuje velice značné bodové ztráty téměř ve všech disciplínách víceboje.

V Jablonci vcelku solidně začal úvodním sprintem, po kterém však následovala přes uvedené okolnosti opravdu hodně nepodařená dálka.

Ve vrhu koulí paradoxně přes nikterak bohatýrskou postavu patří vždy k nejlepším. Ve výšce předvedl několik skutečně velmi nadějných pokusů, ale na vyšších výškách se opět objevily technické chyby.

V úvodu druhého dnes se Kondrovi na letošní poměry celkem podařily překážky a v tyči následně patřil opět k nejlepším juniorům.

Přesto vypadl trochu předčasně, jeho tréninkové skoky naznačovaly ještě výrazně lepší výkon. Na závěr doplatil na hodně necitlivé rozhodnutí rozhodčích, kteří ho na běh na 1000 metrů „vyhnali“ doslova hned od skoku o tyči. Proto zaostal za svým osobním rekordem o téměř 250 bodů. Celkově tak nasbíral bodový součet, který stačit k výběru na Mistrovství ČR nakonec nemusí.

Výjimečně rychlostně nadaný Dominik Canini zaběhl na úvod přes velmi výraznou technickou chybu na startu nový osobní rekord. V dálce pokračovaly opět problémy se spojením jeho rychlosti a odrazu. Zde má skutečně více než mimořádné rezervy.

V kouli i ve výšce patřil do popředí startovního pole a vytvořil si nové osobní rekordy. V překážkách poprvé naplno potvrdil ojedinělé předpoklady pro tuto obtížnou disciplínu a skvělým osobním rekordem se dostal do první desítky celostátních tabulek dorostu. Komplikace s tréninkem skoku o tyči se v Jablonci ještě více prohloubily problémy s tyčemi.

I tak nakonec Canini skákal hodně vysoko, ale svou základní výšku překonat nedokázal. Tímto nezdarem se propadl z průběžné druhé příčky dosti výrazně dozadu. Závěrečný běh posléze velmi viditelně poznamenalo zklamání z nezdaru ve skoku o tyči.

Podobně jako Kondr bude nyní Canini čekat, zda jeho konečný výkon postačí k výběru na Mistrovství České republiky. Přes uvedené okolnosti oba mostečtí atleti dokázali, že pro nejobtížnější atletickou disciplínu mají velmi dobré předpoklady.

Lze tedy věřit, že se jim v dalších závodech podaří výkony ve všech disciplínách poskládat na úrovni jejich možností. V jejich schopnostech je totiž výkon o mnoho stovek bodů kvalitnější.

Stanislav Peřina