„Vlastně mě k boxu přivedl brácha, ten je o rok mladší jak já a chodil dříve. Řekl mi, že je to fajn, a tak jsem přišel na trénink. Potom se mi podařilo vyhrát první zápas, taky turnaj a box mě naplno chytil. Dnes jsem lepší jak brácha,“ vzpomíná na své začátky s úsměvem Dušan Chromý. Trénuje každý den v týdnu a boxuje extraligu za Ústí nad Labem ve váze do 54 kilogramů.

„Je to nezmar. Pořád mu říkám ať si taky odpočine, třeba po dvoufázovém tréninku, ale on ne, stále musí něco dělat. V tréninku jede na sto procent, pořád maká naplno,“ těší trenéra Romana Tonku, a i doma má mladý boxer, kterému říkají za bleskový nástup Hurikán, zastání.

„Máma je na mě pyšná, je ráda, že se věnuji boxu,“ dodává sedmnáctiletý reprezentant, kterého čeká v roce 2010 hodně dřiny, především pak na mistrovství světa juniorů, na mistrovství Evropy v seniorské kategorii a na olympijských hrách mládeže v Singapuru.

„Bude to opravdu makačka. Bylo by fajn získat úspěch na mistrovství světa juniorů. To by mě psychicky podpořilo před mistrovstvím Evropy seniorů, kde bych se chtěl taky ukázat v dobrém světle,“ plánuje sportovec, který, když vchází mezi provazy, tak nemá strach ze zranění, ale z jiné věci.

„Mám strach z prohry, když vím, že stojí proti mě slabší soupeř. Tak to se bojím, abych neudělal zbytečné chyby a zápas neprohrál,“ přiznává.

Jenže to se často nestává. Podle trenéra Romana Tonky nemá ve své váze v České republice konkurenci. „A tak sháníme sparingpartnery třeba v Německu,“ doplňuje kouč.

V boxu vidí Dušan Chromý i jinou výhodu. Pomáhá mu lépe navazovat kontakt s opačným pohlavím.

„Jo i díky boxu je to opravdu jednodušší. U holek to mám jako boxer jednodušší a není pak problém je pozvat třeba na procházku,“ usmívá se černovlasý kluk.

- S boxem začal před necelými dvěma roky.

- Má na svém kontě 43 zápasů, z toho 35 vítězných.

- Na kontě má seniorské tituly mistra republiky, bronz z mistrovství Evropy juniorů v Polsku, bronz z turnaje olympijských nadějí, zlato z mezinárodního turnaje v Povrlech, bronz z turnaje v Litvě.

- Dušan Chromý boxuje extraligu za Ústí nad Labem.