„S Dagmar Hájkovou jsme ve spolupráci s Tamarou Chalupeckou a Rehabcare.cz chtěly podpořit sbírku pro Kačenku, která potřebuje léčbu v lázních Klimkovice, aby mohla běhat jako my všichni,“ poukázala Alena Vrátná, která je pro své extrémní výzvy známá už po celé republice.

„Pochodovaly jsme pět dní vzhůru a šestý den o půlnoci vyrazily k vrcholu. Při teplotě mínus patnáct stupňů Celsia a ledovém větru, se známkami vysokohorské nemoci a nedostatku kyslíku. Byl to pro mě jiný svět. Poznala jsem pobyt ve vysokých nadmořských výškách. Zažila probdělou noc a očekávání, zda vše zvládneme a k vrcholu jsme nakonec došly,“ popisuje Vrátná, kterou pak čekal dvoudenní sestup a závěrečný rituál, kdy horolezkyně ruku v ruce poděkovaly hoře, že je k sobě pustila a dovolila jim se ve zdraví vrátit domů.

„No hrábla jsem si jako úplně nikdy. Hlavně vysokohorská nemoc je svinstvo a ten prach. Ještě další noci jsem prokašlala. Vůbec tam nebyl signál, takže naše rodiny o nás nevěděly, ale pecka,“ usmívá se Alena Vrátná nad africkou fuškou.