Pod názvem Czech Coal Trophy 2008 se zde bude konat další podnik Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích. Mistrovské závody cestovních vozů a formulí doplní i populární německá série HAIGO.

Jde o letošní druhý závodní víkend plně v režii mosteckého okruhu a plné startovní listiny slibují, že především ve zmíněném německém seriálu, ale také v sobotní tříhodinové bitvě bude rozhodně na co koukat. Ani tentokrát nechybí známá jména. Právě v mistrovské Divizi 4 cestovních vozů se opět představí Tomáš Enge a Stefan Mücke za volanty mercedesů z DTM ve stáji Antonína Charouze, na konkurenčním stroji AUDI z DTM v barvách Bohemia Racing Teamu Milana Maděryče startují zase švédský okruhový šampion Thed Björk a nadějný český pilot Tomáš Kostka. Po zahraničních startech v Porsche Supercupu po boku šampionátu Formule 1 se do Mostu vrací také dvojnásobný vítěz Česká pojišťovna – Škoda Octavia Cupu Jiří Janák. S ním se v tříhodinovce bude střídat britský pilot Ryan Sharp, účastník seriálu FIA GT a vítěz německé Formule Renault z roku 2003. Připomenout lze ještě přítomnost několika dalších známých osobností, které se pravidelně pohybují mosteckým paddockem. Na jednom z vozů Porsche zde například bude závodit lyžařský olympijský šampión Patrik Ortlieb. Stejně jako při posledním závodním víkendu v květnu figuruje ve startovní listině bývalý ministr průmyslu a obchodu a současný poslanec Milan Urban.

Při Czech Coal Trophy 2008 se na mostecké závodní dráze mají objevit kromě krasavců z DTM také nové tajné zbraně z Charouzovy stáje. Moslery MT900, které se účastní třídy G2 v šampionátu FIA GT, jsou pohledné a superrychlé stroje a mají tentokrát zatraktivnit jak sprint, tak i tříhodinový vytrvalostní závod.

Opět se pojedou dvě formulové Divize. Mezi dvoulitrovými monoposty se podle všeho schyluje k novému pokoření traťového rekordu. Samozřejmě je vše závislé na počasí. Ale časy, které na suchu posledně jezdil v neoficiálních testech David Palmi s Formulí Renault, napovídají, že nedávný rekord, vytvořený na novém povrchu začátkem května Švýcarem Maulinim, by mohl být pokořen.

Zajímavostí Divize 3, tedy Národní formule do 1400 ccm by rozhodně měl být ohlášený start zcela nového českého projektu, formule MX 1–11, za nímž stojí veterán Karel Jílek. Dodejme, že v této kategorii startuje i skokan na lyžích Jakub Janda a pilotuje stroj Van Diemen RF-01.

„Stavební práce v paddocku už se blíží do finále a tak poloprovizorní podmínky, které tu panovaly v květnu, už budou tentokrát minulostí,“ slíbil sportovní ředitel Autodromu Most Michal Marek. „Vzhledem k počtu přihlášených jezdců i k atraktivitě vozů půjde určitě o hodnotný sportovní podnik. A za vidění nakonec budou stát i lady a trabanty v seriálu HAIGO. Všechny motoristické fanoušky jménem vedení okruhu opravdu srdečně zvu na Czech Coal Trophy 2008,“ dodal Marek.

Dušan Matouš