Úmorná cesta mlhou přes půl Evropy, nejistoty i smůla v prvních rozjížďkách, hledání optimálního naladění motokár v proměnlivém počasí na okruhu v sousedství velké vodní plochy.

Tak by se dal charakterizovat úvod pobytu v Itálii. Topinka v kategorii Easy 100 nejdříve úporně hledal jezdeckou pohodu, kterou velice potřeboval. V jedné z jízd ho kontakt se soupeřem dokonce poslal hluboko do startovního pole, ale nakonec se mu podařilo probojovat se do nedělní finálové jízdy B. Do ní odstartoval z pátého místa a skvěle mu vyšel start.

Podařilo se mu prosmýknout se mezi ostrou konkurencí na samé čelo a vedoucí pozici uhájil až do samého cíle.

„Ten pocit štěstí se jen těžko popisuje, zvlášť když to od začátku víkendu vůbec nevypadalo růžově. To, že pak na konci víkendu jako jedinému zástupci české výpravy hráli českou hymnu právě nám, je obrovské zadostiučinění," komentoval situaci šéftrenér týmu Ivan Houzák.

Ani osmiletý Dan Skočdopole neměl v prvních jízdách příliš štěstí a navíc ho trápilo nachlazení. Přesto postupoval jednotlivými koly rozjížděk vzhůru a do finálové jízdy Easy 60 C nastupoval ze třetí pozice na startovním roštu. V konkurenci malých pilotů z Itálie, Ruska, Turecka, Venezuely, Polska i Řecka pak i on předvedl raketový start a vedl skupinku tří velice vyrovnaných jezdců.

Ta předváděla divákům nádherné souboje, nicméně Dan si postupně budoval náskok, který v konci závodu činil skoro třicet metrů. Odstup se zdál dostatečný a jezdec takticky zvolnil a jel na jistotu, jenže soupeři začali zvyšovat tlak a cílem proletěla vedoucí trojice takřka současně. Časomíra ukázala rozestupy v řádu tisícin sekundy a Skočdopole byl nakonec klasifikován jako celkově třetí.

„Potvrdilo se, že závod zkrátka končí až za cílovou čárou. Bronz ve světovém finále je každopádně i tak obrovským úspěchem a Danovi není co vyčítat. Ta dvě špičková umístění na světové úrovni jsou prostě jen dalším potvrzením, že detailní práce na technice a souhra celého týmu fungují. Stoupající výkony jezdců zase mluví o tom, že koncepční práce na jejich růstu v naší HKC Akademii motorsportu je nasměrovaná na správnou cestu. Celou sezónu tedy musíme zhodnotit jako velice vydařenou. Za úspěchy každopádně děkujeme úplně všem, kteří nám k nim pomohli, tedy všem partnerům a rodičům malých jezdců, samozřejmě městu Most a dalším lidem i institucím, bez kterých bychom zkrátka nikdy nemohli být tam, kde dneska jsme," uzavřel sezónu šéftrenér.

Dušan Matouš