„Už naprosto hmatatelný důkaz, že nový povrch na dvou třetinách trati jízdu značně zrychlil, jsme dostali minulý víkend,“ prozradil sportovní ředitel Michal Marek. „V rámci formulové kategorie během švýcarského okruhového mistrovství padl totiž v sobotní dopolední kvalifikaci dosavadní traťový rekord. Ten doposud držel Rakušan Peter Milavec na monopostu Lola F3000 s tříapůllitrovým motorem Ford Cosworth z F1. Před dvěma roky v květnu tady zajel čas 1:27,232. Sám se ho pak několikrát pokoušel překonat, ale už se mu to nepodařilo. Mladý Švýcar Nicolas Maulini na stroji Tatuus S 2000 zajel desátého května dopoledne čas 1:26,849, což znamená průměrnou rychlost skoro 172 kilometrů v hodině! Všichni jezdci, kteří mohli srovnávat trať dřív a nyní, přiznávají, že je rychlejší a velice si pochvalují i nové obrubníky,“ řekl Marek.

Jednoznačně velkým závodem soboty bude tříhodinová vytrvalostní bitva, do níž je přihlášeno skoro padesát cestovních vozů včetně minimálně čtyř speciálů z DTM. Na Charouzových mercedesech mimochodem startují také jezdci z F1 Vitantonio Liuzzi a Tomáš Enge. Za Audi nastoupí Peter Terting, dříve pilot WTCC a DTM.

V poli ale nebudou chybět ani pohledné stroje značek Porsche, Ferrari, Lamborghini, či Pagani Zonda. Ze stejného roštu s nimi ovšem startují i fiesty, fabie, Fiátky Seicento, či KIA Picanto. O to napínavější podívanou tříhodinovka bude. Maratón začne předstartovními přípravami ve 14 hodin a 45 minut, aby mohl být ukončen do šesté večer.

Připomeňme klasickou formulovou Divizi 3, tedy Národní formuli do 1400 ccm, která v Mostě odjede klasicky jeden krátký závod v sobotu a jeden v neděli.

Velkým lákadlem je Česká pojišťovna – Škoda Octavia Cup, který má na startovní listině úvodního podniku už dvanácté sezóny třiadvacet jezdců. Je mezi nimi dost nováčků, ale minimálně deset zkušených jezdců lze pasovat do role favoritů. Vyrovnané souboje octavií v Carecově šikaně na konci mostecké cílové rovinky jsou skutečně velkou lahůdkou pro fanoušky.

Neděle pak bude nabitá dalšími sprintovými závody cestovních i formulových vozů, které začínají první bitvou pohárových octavií v 10 hodin a 30 minut a potrvají až do 17:00. „Nemůžu dodat nic víc, než že všechny fanoušky srdečně zvu na závody. Bude opravdu na co koukat,“ řekl na závěr sportovní ředitel okruhu Michal Marek.