„Přibližně čtrnáct dní před samotným závodem, kde jsem byl přihlášen do kategorie amatérů na mistrovství ČR Strongman, jsem dostal pozvánku závodit mezi profesionály. Neváhal jsem a nabídku přijal, ač jsem měl v hlavě pocit, zda mám vůbec na to, měřit se s tím TOP, co naše strongman scéna nabízí,“ vypráví Petr Pastýřík před šílenou dřinou, která se uskutečnila na náměstí v Golčově Jeníkově.

Pusa Mostečanovi spadla po příjezdu na místo. „Při pohledu na své soupeře mě popadl pocit, co já tady vůbec dělám. Byl jsem jako divák, co jde náhodou kolem,“ vtipně glosoval svůj úžas Pastýřík a pokračoval: „Každý svým profesionálním přístupem už v rozcvičce byl o dva stupně výš než já a pro mě první poučení, že mám ještě co dohánět. Začal závod a zde oblíbená strongman disciplína Loglift, startovní váha 150 kg, kdy se následně po 10 kilech přidávalo. Nebudu rozpitvávat, jak na tréninku jsem váhu bez větších problémů zvládl, ukázaná platí na závodech a zde se mi to prostě nepovedlo a tak tomu bylo asi u dalších osmi závodníků. Tato disciplína byla vyhodnocena i zvlášť jako MČR v Logliftu, kterou výkonem 170 kg ovládl výborně připravený Jiří Dejmal,“ popsal silák ze severu Čech.

Petr Pastýřík na závodech mezi profesionály.Petr Pastýřík na závodech mezi profesionály.Zdroj: archiv P. Pastýříka

V dalším měření sil došlo také na tahání kamionu, kde rozhodovaly vyloženě milimetry. Pak následoval Axel o váze 140 kg nad hlavu s jedním přemístěním. Čtvrtou disciplínou byl mrtvý tah, kde Petr Pastýřík zapsal osobní rekord 320 kg. „I tak mi bylo ukázáno, že to není velká váha, když Jan Krasinský bez obtíží zatáhl 350 kg a disciplínu vyhrál, stejně jako celý závod těsně před Lukášem Paterou a Jiřím Dejmalem, který se dokonce zranil a silou vůle závod dokončil a ještě se skvěle umístil,“ poklonil se soupeři Pastýřík.

V pátém drilu siláci přenášeli takzvané náhrobní kameny o váze 140 kg na trase 20 metrů. V poslední disciplíně pak přehazovali pytle přes laťku ve výšce pěti metrů.

„Sečteno a podrženo své první profi závody jsem skončil osmým místem ze čtrnácti závodníků a pro mě to byla ukázka toho, že je opravdu hodně na čem pracovat a že v ČR je spousty mnohem silnějších a komplexnějších závodníků,“ uvědomil si pořízek z Mostu, který organizátorům za možnost startovat mezi nejlepšími poděkoval.

„Velké díky patří také mé přítelkyni, že i po takovém závodě se se mnou pyšní a věří, že i já jednou budu rovnocenným soupeřem těm nejlepším u nás,“ poslal vzkaz své Renátě.