Jednou z novinek mezinárodní termínové listiny atletů se stalo zařazení premiérového ročníku Olympijských her mládeže. Světového svátku atletů do 17 let se ujali pořadatelé jednoho z nejrychleji se vyvíjejícího státu světa – více než exotického Singapuru. Městský ostrovní stát na jihovýchodě Asie se stane dějištěm tohoto atraktivního měření sil ve druhé polovině srpna.

Nepřímo se do kvalifikačních bojů o tuto mimořádnou sportovní událost dostává i Atletický klub Most. Druhým rokem v Dukle Praha se připravující odchovanec mostecké atletiky Václav Sedlák se právě během tohoto víkendu účastnil Evropské kvalifikace v Moskvě. Již účast v metropoli Ruska rozhodně nebyla pro každého. Pro nominaci bylo zapotřebí splnit velice náročné limity, což se Václavu Sedlákovi podařilo v překážkách.

V hlavním městě Ruska byl ve hře postup jen pro prvních šest atletů v každé disciplíně a podmínkou postupu se však stala účast pouze jediného atleta každého státu.

Sedlák vcelku hladce zvítězil v sobotním rozběhu ve velmi kvalitním čase. V nedělním finále byl doběh skutečně nadmíru dramatický. Závodníci na druhém až čtvrtém místě se totiž vměstnali do dvou setin sekundy.

Pro Sedláka z cílové kamery vyplynula druhá příčka shodně s francouzským soupeřem a nesmírně cenné stříbro! Svůj osobní rekord vylepšil skutečně neuvěřitelným výkonem! Zároveň vylepšil český dorostenecký rekord.

Po loňském sedmém místě na Mistrovství světa do 17 let v osmiboji se tak Sedlák dočkal dalšího zlomového okamžiku své mimořádně úspěšné kariéry. Při známé nebojácnosti mladého mosteckého rodáka se dá očekávat, že se rozhodně nespokojí pouze se svým šokujícím kvalifikováním a že i v dalekém finančním a průmyslovém centru Jihovýchodní Asie nebude pro soupeře snadným soustem!

Výsledky Václava Sedláka na Evropské kvalifikaci v Moskvě:

110 m př. – rozběh = Sedlák 1. místo 13,88
Finále: 1. Luhana /VB/ 13,69; 2. Borome /Fr./ 13,75 + Sedlák /ČR/ 13,75; 4. Kanervo /Fin/ 13,76; 5. Drozdowski /Pol/ 13,80; 6. Shvydkoy /Ukr/ 13,88; 7. Rebl/Rak./ 13,94; 8. Jose /Šp/ 14,01.

(peř)