„Byli jsme posledním letadlem, které dosedlo na letištní plochu v Lungi brzy ráno nedělního času. Dále jsme se přesunuli do přístavu Tagrin. Loď ale nevyplula, nedostala potřebné povolení. Zkoušeli jsme člun, ale ani ten již vyplout nemohl. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz vycházení. Během nedělního rána ozbrojenci osvobodili dvě tisícovky vězňů a zaútočili na muniční sklad. V centru hlavního města se střílelo z automatických zbraní a vybuchovaly granáty. Den jsme tak strávili v bezpečí přístavu, za zdmi v opuštěné restaurace u místních obyvatel,“ vypráví mostecký trenér Lukáš Kroc.

Mostecký útočník Jindřich Novotný dal na podzim sedm branek.
Baník chce přitlačit v ofenzivě. Rýsuje se úderné duo Novotný – Marhoul

Mise Kroce a Brožkovcové začala setkáním s ministryní sportu Augustou James Teima. U oválného stolu kromě trenérů z Mostu, prezidenta badmintonové asociace Michaela Shamsu Mustapha, seděl také zástupce OSN pro prevenci násilného extremismu Valerio de Divitiis z Itálie, nejvyšší představitel mezinárodní školní federace ISF v Africe Abdoulaye Bamba Mbaye ze Senegalu, či předseda Olympijského výboru a National Sports Autorithy.

Nic nemají a přesto by se rozdali

„Po zajímavém meetingu jsme se vydali na cestu po Sierra Leone, kde jsme navštěvovali místní školy, badmintonové kluby a pracovali s národním týmem. Představovali jsme AirBadminton, učili hráče, trenéry a rozhodčí a s vedením svazu pracovali na rozvojovém programu. Národní tým Sierry Leone od nás dostal vybavení, které věnoval internetový obchod vsenabadminton.cz, hráči badmintonového klubu Super Stars Most a nadační fond Future Dreams. Badmintonem jsme Sierru Leone doslova pobláznili,“ těšilo Lukáše Kroce, kterého lidsky zaujala jedna skutečnost.

Zdroj: Deník

„Sierra Leone patří mezi nejchudší země světa, ale jak se později ukázalo, tak lidé jsou zde skromní, laskaví a přátelští. Nemají téměř nic a přesto by se rozdali a nic za to neočekávají. Často jsme zažívali momenty, které se v naší zemi s blahobytem bohužel někam ztratily,“ všiml si Kroc, který se svou parťačkou také absolvoval živé vysílání přenášené do dvou rádií a televize.

Úspěšná mise a nabídky přišly i z dalších zemí

Ministryně sportu na závěr rozvojového programu pozvala oba trenéry na svůj úřad znovu. „Byli jsme prvními bílými trenéry napříč všemi sporty, kteří působili v Sierra Leone,“ dodal Lukáš Kroc. Vysocí představitelé vlády potom požádali Lukáše Kroce a Veroniku Brožkovcovou, aby se stali ambasadory rozvoje školního sportu v Sierra Leone a podíleli se společně na tvorbě systému propojující sport, vzdělávání a zdravotnictví v této západoafrické zemi. Spolupráce tak bude pokračovat i nadále v několika dalších fázích. Nabídky spolupráce již přišli i z dalších zemí.

Okresní přebory mládeže stolních tenistů v Mostě.
Okresní přebory mládeže stolních tenistů v Mostě

„Každý den byl plný dobrodružství, zážitků a neopakovatelných momentů, žili jsme jako místní lidé, v jejich komunitách, bydleli s nimi ve slumech, jedli jejich jídlo, hráli si s místními dětmi, prostě pravý africký život,“ doplňují trenéři Super Stars Most.