Jako taneční skupina máte hodně úspěchů, známí jste po celé republice. kolik let dřiny za takovou vizitkou vůbec je?

Momentálně fungujeme a budeme mít výročí 10 let, kdy jsme si prošli různými obdobími jak úspěšnými, tak neúspěšnými. V první řadě je důležitá dřina samotného lektora, jak se vyvíjí, jak na sobě pracuje, to se podle mě vždy odráží na kvalitě choreografie a jejím zpracování. Druhá stránka jsou samotní tanečníci, kteří dotváří celek a makají na sobě nepřetržitě po celý rok ať už na trénincích nebo v rámci různých workshopů, které pro ně pořádáme. A takový spojovací můstek je pak vedení celé školy, protože to musí mít vize a směr, kam chce skupinu posouvat, a hlavně být naprosto oddané své práci a věřit v ní a dělat to pro jiné důvody než jen peníze.

V The F.A.C.T. máte několik tanečních skupin od dětí po dospělé. Vy fungujete jako trenérka, vedoucí, choreografka, jak je tohle časově náročné? Mně přijde, že strašně moc.

Časově je to velmi náročné, protože bydlím v Praze, kde studuji a učím v jiných tanečních studii, takže můj časový plán je obohacený o neustálé dojíždění a přejíždění. Samozřejmě složek máme celkem dost, ale nejsem na ně sama, mám schopné taneční lektory, které jsem si svým způsobem vychovala nebo vychovávám a kteří tak vedou některé složky. Je to v podstatě takový koloběh vychovat novou generaci, která pak vede další generaci a z nich se třeba vytancují další budoucí lektoři. I když je program náročný nevadí mi, nemám ráda stereotyp, a tak je pro mě celkem fajn být během týdne na vícero místech.

Vyrábíte i různé kostýmy, viděl jsem třeba indiány, kde berete nápady a jak dlouho trvá takový kostým připravit? Nápady na kostýmy se odvíjí od skladeb v tanečních číslech?

Nápady na kostýmy jsou podle mě individuální dle každého lektora, záleží, zda choreografie je tematická či ne. Moje choreografie jsou většinou velmi tematické, mám ráda, když něco lidem můžete vyprávět nějaký příběh a poslední dobou jsou spíše hozené více do uměleckého směru, protože mám ráda nové věci a jiné věci. Nápad na kostým se nějak urodil v hlavě ani nevím jak, a věděla jsem, že nikde nic takového určitě nekoupím. Čelenky jsem nechala tedy vyrobit u šikovné slečny Veroniky Sigmundové, která se zabývá tvorbou různých čelenek a kostým jsem nechala ušít u skvělé švadleny Zdeňky Streiftauové, která mi poradila, jaký materiál bude nejlepší, aby se v něm dalo hýbat a kostýmy nám ušila do měsíce. Tímto ještě jednou moc děkuji za skvělou práci. Pokud choreografie nejsou tematické, příprava kostýmu není tak náročná, dnešní módní trendy jdou ruku v ruce s tanečním trendem Street Dance, tím pádem najdete spoustu věci v obchodech.

Bojujete o titul choreografka roku, máte možnost vyrazit do Ameriky, co tento úspěch pro vás osobně znamená?

Myslím si, že pro každého tanečníka nebo choreografa je to nejvíc ocenění, které může vyhrát. Kdo by nechtěl vyhrát a jet zdarma tančit do USA? (úsměv) Upřímně jsem ani nevěděla během regionálních kol, že na tuto cenu mohu někdy dosáhnout. I kdyby to nevyšlo už tohle je úspěch a důležité pro mě je, aby si finále moji tanečníci užili a měli dobrý pocit a radost z výkonu.

Jaké máte s The F.A.C.T. ještě nesplněná přání? Je něco po čem hodně toužíte, nějaký výrazný úspěch?

Momentálně mám v hlavě mnoho plánů a nápadů, které si zatím nechám pro sebe (úsměv). Ale jedno přání mám a to je asi to nejvíc zásadní nebo spíš takové moje motto: Abychom byli kvalitní taneční škola odkud vyjdou kvalitní tanečníci, kteří mají hlavně z tance radost a jsou k němu pokorní a baví je to natolik, že volný čas věnují jemu.

The F.A.C.T hlásí: Tohle byl extrémně úspěšný víkend

Úspěšní tanečníci z The F.A.C.T.

Extrémně úspěšný víkend za sebou mají talenti z mostecké taneční skupiny The F.A.C.T. V sobotu se tanečníci v kategorii Děti A stali vicemistry republiky na soutěži Taneční skupina roku základní liga Hip-Hop. V kategorii bylo deset nejlepších soupeřů vybraných z mistrovství Čech a mistrovství Moravy a do finálního kola postoupilo pět choreografií a Mostečané mezi nimi. Titul vicemistra je pro ně velkým úspěchem.

„Jsme velmi pyšní na naše Děti A, kteří spolu tancují necelých 10 měsíců a někteří jsou začátečníci. Lepší taneční sezónu jsme si představit nemohli. Dále děkujeme fanclubu našich rodičů, bez kterých by to už nešlo. Jak se říká tanec spojuje," usmívá se trenérka a choreografka Alena Karlovská (rozhovor s ní jinde na stránce). Neděle se pak nesla pro The F.A.C.T. v podobě úspěchu největšího. „Nazvali jsme to triple neděle," usmívá se Karlovská. Proč? Indiáni zvítězili v extralize Freestyle na MČR Taneční skupiny roku 2017, co ale tanečníci z Mostu nečekali je, že vyhráli i absolutního vítěze v juniorské kategorii spolu s Fantasy DC Praha.

A choreografka Alena Karlovská vyhrála Choreografa roku a míří v září do Ameriky.