„Český a interligový titul už jsme nějakým způsobem vstřebali a teď nás nezajímá nic jiného než ty dva finálové zápasy. Těšíme se na to moc," svěřil se před odjezdem Dušan Poloz, kouč Baníku.

Suverénní Mostečanky jsou k nezastavení. Letos drancují české, slovenské i evropské palubovky. Fantastická sezona vyvrcholí účastí v evropském finále, které vybojovaly jako první český klub v historii samostatné republiky. „To se podaří jednou za život," rozplýval se Poloz. „Český tým ve finále evropského poháru byl naposledy v roce 1984 a já nechci, aby to trvalo dalších třicet let. Uvědomuji si, jak vzácné to je, a doufám, že tak k tomu všichni přistoupíme. Budeme si to užívat, už teď cítím, že to bude něco úžasného."

Nejen pro Most se jedná o historický mezník. „Nenajde se moc českých hráček, které se dostaly do finále evropského poháru, nebo jej vyhrály," poznamenal trenér Poloz a začal šátrat v paměti. „Pamatuji si Lucku Fabíkovou, Péťa Vítková (současná hráčka Mostu) dokonce vyhrála Pohár EHF s Podgoricí. Moje manželka Erika hrála finále PVP v roce 2001 a ve finále byla i Lenka Černá, ta asi i uspěla. Ty hráčky se dají spočítat na prstech jedné ruky a všechny to dokázaly v zahraničních klubech, teď má možnost dosáhnout na to šestnáct českých holek v českém týmu, což je nádherné," zdůraznil Poloz.

Zkušený lodivod se nebojí, že by nepříliš ostřílené mostecké hráčky podlehly atmosféře tak výjimečného okamžiku. „Ve čtvrtfinále, ani v semifinále jsme nebyli favorité a zvládli jsme to. Věřím, že i ten poslední krůček zvládneme," pravil Poloz. „Myslím si, že ani ve finále nejsme favorité, je to 50 na 50. Spoustu otázek nám odpoví první zápas v Chorvatsku, pokud uhrajeme výsledek, který se bude dát v odvetě zvrátit, tak si myslím, že v domácím prostředí s podporou fantastického publika to uhrajeme," vyhlíží Poloz domácí odvetu, ve které bude 12. května korunován evropský šampion.

Černí andělé letos přepisují dějiny a tečku za historickou sezonou, která se už nikdy nemusí opakovat, by chtěli dopsat zlatým písmem.

Podaří se jim to?