Plavecké soutěže se konaly ve třech po sobě jdoucích dnech v plaveckém areálu na Slovanech, kde je „padesátka" a k vidění byly výkony současné špičky mládežnického (12-14 let) plavání. Každý kraj mohl nominovat pouze šest děvčat a šest chlapců v kategorii.

Adam Novák soutěžil na tratích 100 a 200 m motýl a 100 a 200 m prsa. Ve všech disciplínách se probojoval přes rozplavby do finále mezi osm nejrychlejších. Na trati 200 motýl Novák v rozplavbách zaplaval osobní rekord 2:47,14 a postoupil ze šestého místa do finále, ve kterém svůj dopolední čas dokázal vylepšit o neskutečných 10 vteřin a bylo z toho úžasné třetí místo a bronzová olympijská medaile. Na motýlkové stovce mu patřilo časem 1:11,79 páté místo v rozplavbách, které uhájil i ve finále, kdy opět dokázal čas „stáhnout" o více jak 2 vteřiny na 1:09,32. Na trati 100 m prsa zaplaval v rozplavbách čas 1:22,50 a obsadil postupové šesté místo, kdy ve finále nakonec dohmátl osmý v čase mírně horším 1:23,41. Závod na 200 m prsa zaplaval za hranicí tří minut, jak v rozplavbách, kde obsadil postupové šesté místo, tak v konečném finále, kde dohmátl osmý.

Anna Haselbergerová byla nasazena do disciplín 400 m volný způsob, 100 m motýl a 200 m motýl. I přes fakt, že zaplavala na všech třech distancích výrazné osobní rekordy a statečně se „poprala" se svými soupeřkami, na finále to bohužel nestačilo.

Oba plavci se připravují pod trenérským vedením Pavla Kadlece a Gabriely Soukupové a už jen účast na letních VII. Hrách Olympiády dětí a mládeže v Plzni bylo velkou poctou a zaslouženým vyvrcholením letošní náročné sezóny okořeněné navíc bronzovou olympijskou medailí Adama Nováka.