Lídrem party z Jaroslav Chum Academy, která své triky sledujícím předváděla, je Jaroslav Chum, nejúspěšnější český reprezentant v parkourovém skákání, mimochodem první český vítěz parkourového Světového poháru v disciplíně Speedrun z roku 2022 a dnes jeho trojnásobný vítěz. Ze zájmu o exhibici byl nadšený.
„Mám radost, že se na nás přišlo podívat tolik lidí. Myslím, že jsme jim opravdu, jako zástupci České gymnastické federace měli co nabídnout,“ prozradil Deníku s tím, že je rád, že přišli i mladí kluci a děti, které je potřeba vést obecně k pohybu. „Samozřejmě rozumně, bezpečně a hlavně kvalitně,“ podotkl. Exhibice podle něj prý nebyla jen o tom, ukázat, co parta lidí kolem něj dokáže. „To umí dneska kde kdo, ale my ty triky umíme i dobře a hlavně bezpečně naučit,“ doplnil Chum.
Triky a workshop parkouristů na Olympijském festivalu u jezera Most
Ostatně přesvědčit se o tom mohli čtyři desítky zájemců, kteří se po ukázkách zapojili do tří etapového workshopu. A šli na něj malí i velcí.
„Bylo to fakt hodně dobrý, mám chuť se parkouru věnovat závodně,“ přiznal po workshopu školák Jirka Filip, který do Mostu dorazil s rodiči z České Lípy.
Jaroslav Chum se věnuje parkouru již 14 let a posledních 7 let parkour také pravidelně učí. Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a držitelem několika sportovních licencí, do kterých spadá parkourová licence 2. třídy, gymnastická licence 1. třídy, atletická licence 3. třídy, licence 3. třídy na všestrannost od České obce Sokolské a také kurz fitness trenéra. Jarda, jak mu všichni v okolí říkají, parkour nejen dělá a učí, ale také v něm soutěží. Je nejúspěšnějším parkourovým reprezentantem České republiky. V roce 2022 se stal historicky prvním českým vítězem parkourového Světového poháru v disciplíně Speedrun. Loni i letos dokázal své prvenství obhájit. Je vítěz celé série světových pohárů v parkouru v roce 2023. Šestinásobný parkourový finalista na světových pohárech včetně mistrovství světa v japonském Tokyu. Je také dvojnásobným vítězem mistrovsví ČR v letech 2021 a 2023. Zastává pozici hlavního metodika parkouru a manažera sponzoringu v technické komisi parkouru České gymnastické federace. Aktivně se podílí na trénování České parkourové reprezentace.
Šampión Jaroslav Chum se svěřil, že se ženou si v sobotu stihli projít celý areál Olympijského festivalu u jezera Most a byli z něj nadšeni.
„Byli jsme se podívat na basketu, teakwon-du, byli jsme se vykoupat v jezeře, voda byla velmi příjemná. Dokonce jsme stihli i fandit ve velkém kotli u hlavního pódia Josefu Dostálovi, když si jel pro zlatou medaili. Je to prostě paráda,“ uzavřel Jaroslav Chum.
Co možná nevíte…
- Parkour a freerunning nejsou to samé! Hlavním rozdílem je jejich záměr a filozofie. Zatímco parkour se soustředí na zlepšení propojení těla a mysli tak, aby dotyčný překonával překážky co nejrychleji a nejefektivněji, freerunning oceňuje krásu pohybu a sebevyjádření. Proto u freerunningu nevadí pohyby navíc - dodávají tomu estetiku a osobitý styl.
- Freerunning vznikl z parkouru a parkour byl zase inspirovaný výcvikovou metodou ,,la méthode naturelle.” tuto metodu vymyslel Francouz Georges Hébert ještě před 1. Světovou válkou pro francouzské vojsko.
- Muži, který se věnuje parkouru se říká traceur, ženě zase traceuse. Což má původ ze slova tracing, česky trekování.
- První zemí, která parkour oficiálně uznala jako sport, byla Anglie. I přes to, že své kořeny má pevně zaryté ve Francii.
- Parkourová a freerunningová videa se stávala virálními ještě předtím, než se vůbec vědělo, co to virální video je. Když vůbec první parkourová crew - Yamakasi - natočila v roce 2007 video z dnes legendárního pařížského spotu, známého jako Manpower Gap, nakopla tím dynamiku celého sportu. Zrnitý záběr, kde přeskakují 16 metrovou mezeru mezi budovami, obletěl všechny televizní stanice nejen ve Francii, ale i po celé Evropě.