Druhý dostihový den letošní sezóny (moderní hipodrom v Mostě letos prožívá svou již 14. sezónu), vyvrcholí již tradičně tuto sobotu Cenou společnosti I.P. trust - Cenou Jezdectví na trati 1410 metrů o dotaci o 120 tisíc korun. Zájem o účast v dostihu mělo 11 koní, z toho čtyři startovali v předchozím roce. Jedná se mj. o loni třetího Wonder Horse a pátého Nice Tigera.

I přes nejvyšší hmotnost v poli je třeba favority hledat mezi letošními vítězi z Velké Chuchle Golden Eagle (ž. Ferdinand Minařík) a Falconhill (ž. Josef Bartoš). Při prvním vzájemném měření sil na stejné trati, jako je Cena Jezdectví, vyhrál Falcohill, zatímco dostih o 200 metrů kratší přinesl vítězství Golden Eagle. Falcohill v něm doběhl až pátý.

Mostecká dráha je specifická a již mnohokrát na ní dokázali uspět Wonder Horse (ž. René Koplík), který minule v Mostě vyhrál dostih II. kategorie, Nice Tiger (ž. Radek Koplík) a Katango (ž. Tomáš Lukášek). Všichni tři dokázali právě na zdejší dráze v minulosti vyhrát své největší dostihy. Výtečným koněm je český odchovanec Ediggio (ž. Jiří Chaloupka), který před dvěma roky získal titul Nejlepšího sprintera. A poslední dvě sezóny málokdy chybí ve významných dostizích na medailovém umístění.

Zajímavým koněm v poli je také bělouš Moon bay river (ž. Petr Foret), který toho vzhledem k choulostivějšímu zdravotnímu stavu dosud moc nenaběhal. Poslední dva roky ale již může absolvovat více dostihů a jeho výkonnost, kdy již několikrát stačil na nejlepší sprintery, je milým překvapením. Mostecká dráha také již svědčila Mashraiovi (ž. Jaromír Šafář). Výborným koněm je i Malq (ž. Jan Rája), letos druhý na delší trati za Shamalganem, a také pátý z Listed dostihu z Francie.

Tulum (ž. Milan Zatloukal) by musel navázat dubnovou formu z Karlových Varů, protože minule už se mu již tolik nedařilo. Otazníkem je skutečná výkonnost rodokmenově velmi atraktivní tříleté klisny Yes bubba (Jan Verner), která byla loni zakoupena ve Francii a u nás zatím běžela jen jednou bez výrazného výsledku.

Druhým vrcholem odpoledne bude dvojkový handicap Cena UPC Česká republika na trati 2018 metrů. Příznivá hmotnost a z loňské sezóny ověřená vysoká výkonnost na zdejší dráze by měla favorizovat Desperada (ž. Tomáš Lukášek). Aktuální vysoká forma hovoří pro Lucijanuse (ž. Jaromír Šafář) a Bailanda (Ondřej Velek). V Mostě je připravován Victory next (ž. Jakub Pavlíček) a při ukázané dobré formě v Praze to může být jeho velkou výhodou. Startovní pole je ale vyrovnané a tak se může prosadit i někdo z ostatních koní.

Dostihový den čítá osm dostihů, z nichž dva jsou jako obvykle překážkové. V závěrečném dostihu dokonce poběží rekordní pole 18 koní na překážkách v Mostě. Po roce bude v Česku opět startovat zkušený žokej a šampion Jan Rája, který se vrátil ze svého působení ve Švýcarsku.

Kateřina Lapárová