V první disciplíně medley – přenášení několika předmětů, nejprve Gruszka musel odnést 300 kilogramovou ohradu na dvacet metrů, Pastýřík pak 90 kilogramovou jednoruční činku na podstavec ve výce zhruba 140 cm. Gruszka si pak musel poradit se stokilovým sudem, Pastyřík na závěr odnesl pneumatiku o váze 80 kilogramů. Češi se předvedli skvěle a hned brali třetí místo.

Své postavení potvrdili i na další disciplíně, kterou byla jednoručka o váze 90 kilogramů. Čeští závodníci se zapsanými deseti opakováními si vedli skvěle. Střídali se během časového limitu tak, aby rovnoměrně rozložili síly, i proto dokázal Gruszka dát hned šest opakování, Pastýřík pak přidal další čtyři a stále drželi třetí příčku, ze které pak vstoupili do třetí disciplíny. Tam šlo o synchronizované zvedení sta kilograům nad hlavu a 140 kilogramový Atlasův kámen na rameno, což už je opravdu těžší oříšek. Na zmíně sud nastoupil Gruszka, který zvládl hned devět opakování. Méně se už dařilo Pastýříkovi, kterému nebyly uznány pokusy z důvodu špatné fixace kamene na rameni.

Jenže ani tohle českým borcům nepokazilo náladu. Vrhli se do čtvrté disciplíny, kterou byly kufry o váze 130 kilogramů, které museli odnést na 20 + 20 metrů. Zapojili se tedy oba závodnici a po dvaceti metrech si předávali štafetu. I přes slušné tempo ale bohužel oba nestihli kufry odnést do cíle včas a přistoupilo se k měření ušlé vzdálenosti, což se ale týkalo většiny ve startovním poli.

Poslední disciplínou byla pneumatika o váze 360 kilogramů, kde musel Gruszka zvládnout nařízených šest opakování, aby Pastýřík po něm mohl odtáhnout kamion o váze 8 tun na vzdálenost dvaceti metrů. Tady rozhodovaly setiny vteřin, které však oba české závodníky neúprostně posunuly na páté místo v celkovém pořadí. Zlato brali domácí ukrajinští sportovci, druzí byli Poláci, třetí druhý tým Ukrajiny, čtvrté byla Anglie, pátí Češi Gruszka s Pastýříkem, šestí Moldavci a sedmí Litevci.

„Medaile na tomto závodě nebyla v žádném případě nereálná a je jen škoda, že detaily rozhodly v náš neprospěch," řekl pro web www.powerlifting.ronnie.cz Petr Pastýřík a dodal: "Dokázali jsme se vyrovnat těm nejlepším týmům Evropy, Ukrajině, Polsku, Anglii a dalším, a já myslím, že je už velice brzy díky nové asociací, a hlavně těmto zkušenostem, začneme porážet!"