Patří k největším hvězdám česko–slovenské házenkářské interligy. Její góly drží mosteckého nováčka ve hře o záchranu a ji na třetím místě mezi střelkyněmi. Teď má Hana Martinková jedinečnou příležitost prosadit se i v národním dresu. Ode dneška do neděle bude Černý anděl bojovat s reprezentací na Apeninském poloostrově o postup do play off kvalifikace o mistrovství světa. „Ze skupiny bychom měly postoupit. Ale dostat se až na šampionát bude hodně těžké,“ řekla v rozhovoru pro Deník pětadvacetiletá blondýnka.

Hanko, být členkou národního týmu a moci reprezentovat Českou republiku v důležitých bojích o světový šampionát je pro vás jistě čest, že?

Ještě když nebyla závěrečná nominace určena, stále jsem doufala, že se tam dostanu. Velice mě těší, že si můžu hrát kvalifikaci v Itálii.

Ve výběru je i vaše spoluhráčka z Mostu Martina Crhová. Cítíte se díky tomu v reprezentaci lépe?

Samozřejmě je lepší, že je tady holka, kterou znám, hraju s ní a stýkám se s ní skoro každý den na tréninku. Je to suprový. Je to opora. Jsme i spolu na pokoji.

Vy jste se v minulosti v reprezentaci příliš neobjevovala, že?

Dříve jsem kvůli škole reprezentaci odmítala, ale teď je to už druhý rok, co jsem v širší nominaci a jezdím na soustředění. Většinou jsem se ale do základní sestavy nedostala a zůstávala jsem jen na tribuně. Teď je to úplně poprvé, co mi dal trenér Bašný příležitost a můžu se ukázat.

Odvděčila jste se úžasným způsobem – v posledních dvou přípravných zápasech proti Slovensku jste byla nejlepší střelkyní. Navíc vám to pálí i v interlize. Cítíte formu?

To nevím. Uvidíme v té kvalifikaci, tam to bude důležité. V přípravných zápasech jsme se teprve poznávaly a zjišťovaly, jestli na to máme. Uvidíme, jak dopadne kvalifikace. Každý zápas je jiný, jednou to střílí, jednou ne.

Poslední čtyři přípravná utkání jste s národním týmem vyhrály, takže atmosféra musí být pohodová, co?

Jo jo, tady určitě. Na soustředění před cestou do Itálie v Hustopečích jsme nejen trénovaly, ale byly jsme se i podívat ve vinném sklípku nebo jsme si zahrály bowling, abychom se jen neválely na pokoji. Bylo to výborné. Atmosféra mezi hráčkami a trenéry je suprová.

Pojďme ke kvalifikační skupině, kde jsou kromě vás i domácí Italky, Bulharky a Litevky. Jaká je šance, že skupinu vyhrajete, a tím si zajistíte postup do play off?

Doufám, že se vyhraje (úsměv). Abych ale řekla pravdu, tak ty soupeřky moc neznám. Ani proti jednomu z těchto týmů jsem nehrála, ale asi nejtěžší budou Bulharky. Všichni říkají, že je to lehká skupina, takže by se mělo postoupit do další fáze kvalifikace. Je to přáním nás všech.

Jakou má současná reprezentace kvalitu a sílu?

Je tady víc mladých hráček, ale myslím si, že máme docela dobrý tým. Mohly bychom být ještě silnější, ale v házené musíte počítat s tím, že se někdo zraní a nepřijede. Protože některé legionářky odmítly reprezentovat, tak je většina hráček z interligy.

Splnila byste si postupem na mistrovství světa svůj házenkářský sen?

No, uvidíme (smích). Dostat se přes play off, kam postoupí vítěz naší kvalifikační skupiny, bude hodně těžké. Tam už jsou jen ty nejlepší týmy. Prvním a nejdůležitějším krokem teď je dostat se do play off, a pak se uvidí.

Vedle reprezentace máte i povinnosti v mosteckém klubu, kde patříte k největším tahounům. Po polovině soutěže máte na svém kontě jen dvě výhry, je vůbec ve vašich silách zachránit interligu?

Moc mě mrzí, jak na tom jsme. Mohlo to být lepší… Věřím, že se v novém roce zvedneme. Už se nám vrátila zraněná Kupková, která byla jedinou posilou před sezonou, a navíc teď máme lepší rozlosování. Těžší týmy máme doma, tak doufám, že teď vyhrajeme víc zápasů. První čtyři týmy hrají play off a poslední play out a nevím, jestli zvládneme postoupit ty nejlepší. Máme čtyři body a to je dost málo. Myslím, že vyhnout se play out bude hodně těžké. Pokud se v interlize udržíme, zabydlíme se tam a budeme makat, tak potom bychom možná mohly přemýšlet o play off, ale jako nováček asi ne.