OMV MaxxMotion NASCAR Show bude mít v Mostě tuzemskou premiéru 28. až 30. června. Martin Doubek se svým nizozemským týmem Hendriks Motorsport trénoval a testoval na mosteckém autodromu už v dubnu. „Samozřejmě bych chtěl zajet při české premiéře co nejlepší výsledek, proto jsem se chtěl s tratí co nejvíce seznámit a vyzkoušet si na okruhu ideální stopu. Škoda, že jsme o jeden den přišli. I tak si ale myslím, že určitou výhodu oproti svým soupeřům nyní na mosteckém okruhu mám,“ svěřil se čtyřiadvacetiletý automobilový závodník.

Doubek v této sezoně startuje jak v prestižní kategorii ELITE 1, tak v gentlemanské ELITE 2. Po šesti odjetých závodech letošní sezony figuruje v průběžném pořadí obou kategorií až na 26. místě. Důvodem je zranění, které Martin utrpěl při nehodě v italské Franciacortě. Nemohl nastoupit do posledních tři závodů, navíc musel podstoupit operaci vykloubeného kolena. „Noha se úspěšně hojí. Při tréninku v Mostě jsem používal speciální ortézu. Nebylo to ještě úplně ono, do závodu to však podle mě bude v pořádku. Pojedu na plný výkon,“ slibuje fanouškům sympatický mladík.

Sezona přitom pro Martina nezačala vůbec špatně. Po úvodních dvou závodech v dubnu ve španělské Valencii českému jezdci patřila v průběžném hodnocení v ELITE 1 sedmá příčka, v ELITE 2 dokonce skvělé třetí místo. „Potenciál mám. Právě v Mostě bych chtěl domácím fanouškům a sponzorům dokázat, že patřím ke špičce. Ani v celkovém hodnocení není nic ztraceno. Dva závody se totiž škrtají, v mém případě zvolím ty v britském Brands Hatch, jichž se nemohl zúčastnit. Při posledních dvou závodních víkendech sezony se navíc rozdávají dvojnásobné body. Když zajedu dobře, mám poměrně slušnou šanci prosadit se na přední příčky,“ shrnul.

NASCAR Whelen Euro Series je jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 450 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Jediné, co se liší, je vzhled karoserie. Týmy mají na výběr z modelů Chevrolet SS, Chevrolet Camaro nebo Ford Mustang.

Součástí závodního víkendu OMV MaxxMotion NASCAR Show budou už potřetí v řadě také souboje historických vozů, a to včetně monopostů excelujících v minulém století na věhlasných světových okruzích. Diváci se mohu těšit i na bohatý doprovodný program přizpůsobený právě americké tradiční zábavě a oslavě nádherných naleštěných veteránů. Chybět tak nebude ukázka amerického fotbalu, vnadné roztleskávačky či sraz majitelů historických a amerických vozidel a jejich sobotní spanilá jízda po okruhu.

Jan Foukal