Zkušený trenér mosteckých interligových házenkářek Tomáš Kuťka má tolik starostí, že celou noc vůbec nespal… Trápí ho výkony družstva, které se v posledních kolech nejvyšší soutěže hledá a zejména herně se mu zdaleka nedaří dle představ.

"Stále o tom přemýšlím. Důvodů, proč se nám to nejde, by se našlo více," říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník 61letý uznávaný praktik a respektovaný odborník Tomáš Kuťka, trenér DHK Baník Most.

Náladu vám nezlepšilo ani středeční "povinné domácí" vítězství nad Jindřichovým Hradcem (31:24), které váš tým nechává ve hře o konečné páté místo?

Výsledek je v pořádku, nikde není přeci psáno, že poslední tým tabulky musíme vždy porazit o deset branek. Jindřichův Hradec podal sympatický výkon, řekl bych, že z minima vytěžil maximum. Horší je to už s naším herním projevem…

Co vás trápí?

Herně to není v pořádku, chybí nám lehkost, uvolněnost. Jsme v křeči. Mrzí mě, že jsme v takovém stavu zrovna nyní, tedy v době, kdy jsme naopak měli zúročit celoroční práci, snažení. Dostáváme se zbytečně pod tlak. Chybí nám pohyb bez míče, hra postrádá rychlost a dynamiku. Hráčky neplní taktické pokyny, najednou se dostanou do transu, každá to bere na sebe a důsledkem je pouze fakt, že se hra rozkouskuje, což je voda na soupeřův mlýn.

Proč se tým do herního útlumu vůbec dostal?

Hráčky říkají, že jsou už unavené. Já to nerad ventiluji do novin. Když to napíšu na klubový web, tak mě čtenáři osočují, útočí na mě, že jsme ubrečení. Nechci být ufňukaný, ale únava je jednou z objektivních příčin. Měli jsme hodně zraněných, spousta hráček má studijní povinnosti, některé limitují rodinné záležitosti. Únava se kumuluje i z cestování, zažil jsem i týden, kdy jsme hráli a trénovali ve čtyřech halách! To jsou fakta, která náš výkon ovlivňují.

Jak tedy družstvo do závěru sezony restartovat?

Dlouho jsem o tom přemýšlel. Na revoluční změny už není čas, ani nemá cenu na holky ještě víc tlačit. Když někdo padne na zem, nemá se do něj kopat, ale má se mu pomoci vstát. To znamená, že nyní musíme dát prostor, kterého už není moc, mentální a psychické přípravě. Věřím, že náš boj o 5. místo není vzhledem k závěrečnému losu ztracený. Písek hraje třikrát venku, máme šanci se dostat před něj.

První krok můžete udělat už v sobotu v Porubě. Čeká vás cesta na palubovku soka, který je v tabulce o dva body hned pod vámi…

Poruba prokazuje kvalitu i bez tří hráček, které uvolnila do klubů play off. Vyhrála v Jindřichově Hradci a Písek s ní měl co dělat. Čeká nás zase zápas venku. Už po cestě se budu snažit navodit atmosféru, která by nám měla pomoci k dobrému výkonu. Jak jsem říkal, teď je vše o psychice, taktika nebude hrát primární roli. Můžeme prohrát, ale po dobrém výkonu. Na druhou stranu, když podáme dobrý výkon, proč bychom nemohli vyhrát? Není třeba teď nikoho zatracovat, spíš chceme tým pozvednout.