Poslední díl ligového seriálu se vrátil na tradiční osmikilometrový okruh ze Svinčic přes Liběšice, Chouč a Lužice, který peloton objel osmkrát. Začátek závodu byl opatrný, v prvním průjezdu vedla skupina dvaadvaceti jezdců. Ve třetím kole to bylo už jen osmička se dvěma mosteckými zástupci, Luboš Krátký vydržel tempo až do konce, Jaroslav Vágner zvolnil a dojel pak na osmém místě za Koprnickým. V cílového spurtu zbývající pětice favoritů byl nejlepší děčínský David Jeřábek, znovu celkový vítěz ligy.

Hlavní skupina taktizovala a nabrala víc než šestiminutovou ztrátu na vítěze, její cílové pořadí pak rozhodlo o bodovém dostižení družstva Exejeans Chomutov, když mostecký veterán Jaroslav Hrubý porazil letos poprvé Olega Huju. Důležité byly i výsledky Davida Blažeje a Oldřicha Hacaje v kategoriích juniorů a veteránů, druhá místa za open závodníky znamenala body prvního v lize.

Patový stav vyřešila bonifikace za absolvování všech letošních závodů, kterou si vyjelo pět mosteckých (Vágner, Patera, Pech, Hacaj, Blažej) ale jen tři chomutovští. Zlatý stupeň družstev tak patřil KL sportu Most, celkovými vítězi se stali junior David Blažej a starší veterán Josef Hanousek, stříbra vybojovali Vágner a Hacaj, na závěrečné kropení šampaňským bylo tedy dost radostí. Podrobnosti a umístění dalších cyklistů z Mostecka přineseme v jiném článku.

SAL: poslední závod a celkové pořadí:

Svinčice 2009 – 63 km (SAL 14. závod):

1. Jeřábek David 1:49:39, 2. Šupol (oba EMS Děčín) –1 sec, 3. Vodička (Velosport Bílina) –2, 4. Rytych (Exejeans Chomutov) –4, 5. Krátký (KL Most) ..8. Vágner 1:55:53, 14. Patera 1:56:11 (oba KL Most). M40: 1. Koprnický (Author Stupno) 1:53:37, 2. Prokeš (Exejeans) 1:55:54, 3. Král (KL Most) 1:56:06. M50: 1. Kronich (Velosport Bílina) 1:55:58, 2. Hrubý (KL Most) –16 sec, 3. Huja (Exejeans). M60: 1. Novotný (Děčín) 2:07:46, 2. Hacaj –14 sec, 3. Hanousek (oba KL Most). Junioři: 1. Kódl (Team Bike Březová) 1:56:19, 2. Blažej (KL Most) 2:02:08.

Exejeans cup SAL 2009 celkově:

Družstva: 1. KL sport Most 1880 bodů, 2. Exejeans Chomutov 1860, 3. EMS Eltechteam Kolokrám Děčín 1796. Muži: Jeřábek D. (Děčín) 622. M30: Šupol (Děčín) 592. M40: Prokeš (Exejeans) 637. M50: Huja (Exejeans) 619. M60: Hanousek (KL Most) 619. Junioři: Blažej (KL Most) 630. Žáci: Kočí (Ostrov n/O) 556.