Ano, tempo diktují borci ze země v srdci Evropy.
Obří sílu demonstrovali Češi na šesti mistrovstvích Evropy v posledních sedmi letech. Za tu dobu docílili dvou zlatých hattricků! Naposledy ho zkompletovali o víkendu v Dánsku.

Suverenitu svěřenci kouče Mika Stapletona demonstrovali ve všech devíti zápasech a k titulu dokráčeli bez klopýtnutí.
„Vyloženě jsme si to užili,“ zářil po návratu domů asistent reprezentačního kouče Pavel Kasal z Mostu, který zřejmě převezme otěže českého týmu po australské personě Stapletonovi.

Do šampionátu jste šli jako obhájci titulu, ale útok na nejcennější medaili jste nevyhlásili. Opravdu jste nepomýšleli na zlatý hattrick?
V koutku duše jsme to všichni měli. Tento šampionát ale byl mimořádný tím, že byl kvalifikací na mistrovství světa. Báli jsme se hlavně Angličanů, kteří mají plno naturalizovaných hráčů z Ameriky, Kanady a Austrálie. Na štěstí jsme to zvládli dobře. Na mistrovství světa v Kanadě máme příští rok na co navazovat, když na posledním šampionátu jsme skončili šestí, což byl velký úspěch. Zopakovat to? To by bylo skvělé. Máme sen a tím je dostat se do první čtyřky, ale to je jako hrát finále mistrovství světa ve fotbale.

Jaké cíle jste si před mistrovstvím Evropy vytyčilii?
Hlavní prioritou bylo umístění do třetího místa a postoupit tak na mistrovství světa. Také jsme chtěli být do druhého místa ve skupině. Každý zápas v základní části jsem rozhodli už před koncem, rozdílem minimálně sedmi bodů jsme porazili i největší favority – Dánsko a Holandsko, i když proti nám šetřili klíčové hráče na důležitější zápasy.

Skupinu jste vyhráli bez zaváhání, s čím jste šli do nadstavby?
Nadstavbovým cílem bylo vzít co nejlepší medaili. To bylo podstatně těžší. Nejkrásnější zápasy byly s Dánskem v semifinále a ve finále. Dramatické bylo hlavně semifinále, Dánové měli podporu domácích fanoušků a dvou televizních štábů. Prohrávali jsme 1:3, ale v poslední směně při posledním útoku se nám povedlo otočit na 4:3. Díky dvěma dlouhým odpalům jsme stáhli tři běžce a postoupili jsme přímo do finále.

Dánové zvládli reparát a do finále se dostali přes Velkou Británii. Jaké bylo vyvrcholení turnaje?
Po první směně jsme prohrávali jsme 0:1, ale brzy jsme se dostali do jasného vedení. Zápas jsme chtěli brzy ukončit, pak ale přišla chyba nadhazovače a Dánové snížili na 5:7. Naštěstí nadhazovač svoji chybu napravil a zápas ukončil strikeoutem.

A pak vypukly nespoutané oslavy, co?
Kdepak, oslavy nebyly velké, ani dlouhé. Stapleton tvrdí, že šampioni mají být se vším všudy. Mají se umět chovat na hřišti i mimo něj. Jeho první slova po zisku titulu byla: Chci vidět šťastné lidi, ale ne opilé. Byla party na hřišti hned po finále a musím před hráči smeknout, jak to vládli. Každý si to určitě soukromě oslavil, ale na nějaké velké oslavy ani není čas, vždyť už o víkendu pokračuje česká liga, nejlepší liga v Evropě! A blíží se play off.

Dokázali jste zničit všechny účastníky a připsat si devět výher. Navíc za posledních sedm let jste opanovali starý kontinent hned šestkrát. Cítíte, že u soupeřů budíte strach?
Podle výsledků je znát, že se nás bojí, mají z nás velký respekt. Na turnaji jsme měli čtyři pálkaře a čtyři nadhazovače v nejlepší desítce a téměř bezchybnou obranu. Metr byl dokonce vyhlášen nejlepším pálkařem. Tým je mladý, neznám přesně věkový průměr, ale nejstaršímu hráči je 35 let a další jsou pod 20 let. Minulý rok došlo k velkému třesku a v reprezentací skončili čtyři nebo pět starších hráčů. Mladí se ukázali plnohodnotnou náhradou, perou se o místo v reprezentaci. Pracovat s nimi je super.

Jaká atmosféra provázela šampionát?
Mezi týmy panuje přátelství. Tedy až na Dánsko, které má novozélandského trenéra, a ten hráče nabádá k agresivitě. Ze strany Dánů byly k vidění likvidační fauly, hráli nečistě. V semifinále s Holandskem dokonce vyprovokovali šarvátku, došlo na potyčku všech hráčů jako v hokeji. Exekutiva za to vyloučila novozélandského trenéra z turnaje. Zázemí i atmosféra byly pěkné, jen nám dělalo trochu problémy jedno hřiště, na kterém byla místo antuky tráva. Jinak jsme si mistrovství vyloženě užili. Já jsem měl sebou třináctiletého syna, který hraje za Most. Dělal nám dugboye a hráči ho bez problémů vzali mezi sebe.

Headcoach Stapleton vás nechal odkoučovat celý šampionát, proč?
Byl to pro mě specifický šampionát. První den turnaje mi Mike Stapleton oznámil, že se příští rok nebude moct věnovat reprezentaci naplno a že mě doporučil české asociaci jako svého nástupce na post hlavního kouče. Řekl mi, ať si to na mistrovství vyzkouším. Celý turnaj mě nechal odkoučovat s druhým asistentem, starý pan Stapleton jen seděl v dugoutu a známkoval nás. Ve čtvrtek mám se Stapletonem schůzku a dozvím se, jestli návrh prošel.


Severočeši s titulem
Tomáš Benda, Jiří Nezbeda (oba Painbusters Most), Roman Matuška, Václav Svoboda, Jakub Vrba (všichni Sportclub 80 Chomutov), Patrik Kolkus (mostecký odchovanec hrající za FEL Praha), asistent reprezentačního trenéra Pavel Kasal (kouč Painbusters Most)

Popisek:
PORADA. Ve světě uznávaný kouč Mike Stapleton (uprostřed) při taktické poradě českých lodivodů. Vpravo naslouchá Pavel Kasal, kterému chce australská legenda přenechat vedení reprezentace. Foto: www.softball.cz