První liga házené žen má v současnosti reprezentační přestávku. České národní družstvo hraje kvalifikaci o postup na ME 2010. Jedním ze soupeřů je národní celek Ázerbájdžánu. DHK Baník Most má v reprezentační nominaci dvě hráčky, obě ostré spojky. Martina Crhová odcestovala do Baku a poslední informace hovoří, že Češky zvítězily 26:19. Mostecká hráčka se do sestavy nevešla.

Druhá nominovaná, Hana Martinková, dobrala antibiotika a po nemoci se připojila k reprezentaci ve čtvrtek. Bude tak případně k dispozici pro nedělní odvetné utkání, které se uskuteční v Brně.

Po reprezentační přestávce se opět roztočí kolotoč o prvoligové body a to 10. dubna, do konce soutěže chybí odehrát čtyři kola. Pro mostecký Baník by se dala tato fáze nazvat jako nejdůležitější část celého soutěžního ročníku.

Hned 10. dubna v 17.00 hodin přivítá Most ve své hale Zoru Olomouc jun., jediný celek, se kterým na podzim Baník prohrál.
Následuje Liberec, třetí družstvo tabulky je doma pod Ještědem hodně silné. Další zápas, doma s Chebem by měl být po teoretické stránce odpočinkový. Děvčata černých andělů ho ale nesmí podcenit. Vyvrcholením celé sezóny pak bude souboj Titánů první ligy.

DHK Most jede hrát na půdu svého největšího rivala Sokolu Poruba. V domácím prostředí zvítězil Most o 3 branky. Odveta zajisté bude zajímavá.

Zeptali jsme se proto mosteckého kouče Jiřího Hanuse, jak využije družstvo přestávky před vyvrcholením soutěže.

Zajisté nás čekají čtyři těžké zápasy, ale já bych byl hodně rád, abychom mohli hrát ještě dva navíc, a to ty barážové, o postup do WHIL, kde už čeká TJ Házená Jindřichův Hradec. V první lize máme tři body náskok, a tak musíme nabízenou výhodu využít. Týden jsme věnovali kondiční přípravě, dynamické síle. Druhý týden zaměříme na míčovou techniku, doladění kombinací s rychlým přechodem do útoku a chceme odehrát několik modelových zápasů.

Družstvo opustila Pavla Janečková, která hrála na postu spojky, hodláte jí někým nahradit?

Určitě se chystáme posílit post spojek jednou hráčkou. Nechtěl bych ale předbíhat událostem. Její letadlo v Praze – Ruzyni ještě nepřistálo. Moudřejší budu v pátek, až se dotyčná hráčka zapojí do tréninkového procesu. Máme pak týden na to, aby se sehrála s celým týmem.

Na webu DHK žádaly hráčky využití přestávky k regeneraci, ale sám jsem byl svědkem tvrdého tréninku.

Já to říkám děvčatům stále, na regeneraci mají dostatek příležitosti po sezóně. Bohužel jsem jejich žádost neakceptoval. Po posledním zápase s Havlíčkovým Brodem měly hráčky tři dny volna. Mohou chodit na masáže individuálně, mimo tréninky, ale zatím je mnoho nevyužívají.

Jak dopadl první přípravný zápas v Německu?

Máme dobré vztahy s Marienbergem, kde hraje řada Českých hráček. Hráli jsme zde v úterý. Přijeli jsme bez našich obou spojek a prohráli jsme. Opravdu jsem byl hluboce zklamán. Kádr, který vede 1. ligu si nemůže dovolit prohrát s celkem 4. bundesligy, to je ostudné i přes to, že se jedná o přátelský zápas, a že jsme nepřijeli v plné sestavě. Museli jsme si některé věci vyříkat a já dostal příslib, že podobný výpadek se už nebude opakovat!

Petr Sadílek