Z pohledu mostecké atletiky získalo celé elitní klání na významu nominováním loni ještě člena Atletického klubu Most Davida Sazimy do reprezentace České republiky. Účast v Zaragoze se stává bezpochyby velmi výrazným posunem kariéry nadějného mosteckého sportovce. Dá se dokonce označit za vstup do světa velké atletiky.


V Zaragoze startovaly výběry osmi evropských států a každý z nich tvořila kvarteta nejlepších atletů. Celkem se tak představilo na startu 32 desetibojařů. Sazima byl označen jako česká trojka a čekaly ho tak rozběhy se stejně postavenými soupeři zúčastněných států.


Po vynikajícím výkonu Sazimy v krajní nepřízni počasí na Mistrovství ČR v Jablonci byl jeho start ve Španělsku očekáván s velkým napětím. Úvodní disciplíny byly ještě poznamenány důležitostí utkání a Sazima tak dosáhl v běhu na 100 metrů, ve skoku do dálky a ve vrhu koulí průměrných výkonů. Nic nezkazil, ale nikde neposunul své maximum.


Před skokem do výšky mu patřilo postavení ve třetí desítce závodníků. Výška je však Sazimovou známou silnou disciplínou a právě do Zaragozy si schoval již dlouho očekávané zlepšení. Dosáhl skutečně skvělých 213 centimetrů a dal tím za pravdu názoru některých předních odborníků o možné specializaci právě na tuto disciplínu. Výjimečný výkon ho doslova katapultoval na třetí místo! Toto nečekané umístění udržel i osobním rekordem v běhu na 400 metrů a dosáhl tím svého dosavadního životního úspěchu – přenocoval jako bronzový.


O Sazimovi je známo, že má snad s výjimkou disku druhý den velice silný a to ještě více zvyšovalo jeho naděje. Snad pocit přílišné odpovědnosti však vedl Sazimu k poněkud opatrným výkonům.


Opět se dá říci, že rozhodně žádnou disciplínu nepokazil, ale přece jenom se především v tyči a v hodu oštěpem očekávaly výkony výrazně lepší. Přesto jeho bodový součet opět převýšil limit Českého atletického svazu na Mistrovství Evropy do 22 let, které proběhne 16. - 19. července v Kaunasu. I jeho konečné jedenácté místo se dá označit za skvělý vstup mladého závodníka do světa velké atletiky. Navíc při vědomí jeho výkonnostních rezerv zejména v dálce, kouli, překážkách, disku, tyči a oštěpu dává tušit, že útok na 8 000 bodů se již velice přiblížil. A mostecká veřejnost již nyní může s napětím očekávat Sazimovo první vystoupení na evropském šampionátu. A Sazimovy vyhlídky nejsou rozhodně špatné – v redukovaných evropských tabulkách se pohybuje v polovině druhé desítky a řada závodníků je přitom před ním doslova o pár bodů.


Konečné pořadí 1. ligy EP 2009 ve vícebojích mužů:


1. Španělsko 22 692; 2. Finsko 22 573; 3. ČR 22 332; 4. Švýcarsko 22 286; 5. Itálie 22 274 6. Velká Británie 22 118; 7. Belgie 21 413; 8. Litva 0 (ani jeden nedokončil).


Výsledek Davida Sazimy v soutěži jednotlivců:


11. Sazima 7 458b. (11,16 - 695 - 11,97 - 213 - 50,32 -14,98 - 34,63 - 470 - 51,97 - 4:43,86). (peř)