Význam akce stoupá povýšením mítinku na nominační závod pro velmi prestižní Mezistátní utkání ČR - Velká Británie - Francie - Španělsko - Nizozemí ve vícebojích mužů a žen.


Loni se do elitního týmu mužů probojoval také závodník Atletického klubu Most David Sazima a vedoucím týmu mužů byl pověřen jeho trenér Stanislav Peřina a oba absolvovali ve španělské Zaragoze velice úspěšnou reprezentační premiéru. Po přesunu přípravy do hlavního města měl být velkým aspirantem reprezentace David Sazima i v roce letošním. Společnost mu v Praze dělal další mimořádný atletický talent z Mostu a to 14letý starší žák Václav Sedlák.


Právě Sedlák by se mohl stát během této halové sezóny velkým objevem české žákovské atletiky. Jako reálné se jeví jeho případné ataky českých rekordů v překážkách a v sedmiboji.


V Praze byl nucen zvládnout v rámci přípravy na Mistrovství ČR sedmiboj dorostenců s mnohem těžšími překážkami a s těžší koulí. Komplikací se stalo i jeho nachlazení těsně před soutěží. I tak však Sedlák prokázal ojedinělost svého talentu. Po téměř třítýdenní tréninkové přestávce předvedl vynikající výkony. Osobní rekord si vytvořil ve skoku o tyči, když již základní výška byla výše než hodnota jeho rekordu předchozího. I ve všech ostatních disciplínách Sedlák imponoval, zejména ve výšce a v překážkách, a výsledkem se stal velice zajímavý bodový součet a překvapivé třetí místo. Za rekordem ČR žáků zaostal i v těžším dorosteneckém víceboji pouze o 126 bodů a to ještě běžel závěrečný kilometr po nemoci velice opatrně. O hodně bodů se připravil také třetím o metr delším pokusem ve vrhu koulí, který poslal těsně mimo výseč.


V soutěži mužů se sešla nejlepší konkurence po několika letech. Chybělo sice trio elitních vícebojařů Šebrle, Dvořák a Karas, ale všichni ostatní hlásili před zahájením soutěže výtečnou formu a pro všechny byla velkou motivací reprezentace v avizovaném utkání, které letos proběhne v anglickém Sheffieldu.


Sazima předvedl v úvodu trochu rozpačité výkony a prvním opravdu velkým probuzením se stala v jeho podání vynikající výška. Druhý den soutěže se postupně probojovával do popředí standardními výkony ve všech disciplínách. Nakonec se mohla mostecká výprava velice radovat, Sazima končí druhý těsně za vítězným Sajdokem z Dukly Praha a nominace do Anglie by mu již uniknout neměla. Vzhledem k průběhu soutěže v Praze se dá v Anglii očekávat v jeho podání navíc výrazně lepší výkon.