Na adresu pořadatelů z menšího města na východě Čech lze vyslovit hodnocení plné superlativů. Už samotné neuvěřitelně krásné zázemí stadiónu mnohým neznalým účastníkům prestižní soutěže doslova vyráželo dech. Množství zeleně přímo v areálu útulného atletického stánku zachránilo mladé sportovce před špatnými následky horka na poměry září naprosto mimořádného.

Přesto se právě úmorné vedro v průběhu dvoudenních soutěží stalo největší zátěží pro mladé naděje české atletiky. Atletický klub Most vyslal do nejdůležitějšího žákovského klání kvarteto perspektivních sportovců. Podmínkou jejich startu se stalo vybrání pořadateli dle jejich letošní výkonnosti.
Kvalita jejich výsledků jim výběr zaručila a své ambice všichni čtyři již plně ukázali i potvrdili během letošní Letní olympiády dětí a mládeže v Olomouci, na níž se koncem června úspěšně představili v dresu Ústeckého kraje.

Nejlepší starší žákyní Atletického klubu Most je letos bezesporu výtečná běžkyně Lucie Svobodová. Své ojedinělé vytrvalecké schopnosti plně prokázala i na východě Čech. Nový vynikající osobní rekord ji přivedl až k vynikajícímu devátému místu. Funkcionáři mosteckého klubu a zejména její osobní trenér Milan Rybák přesto vidí její možnosti ještě dále. To nadějná mostecká atletka jistě ještě během podzimní sezóny potvrdí.

Nejlepší možnost ji v tomto směru dává semifinále žákovské ligy družstev, kam mostecké starší žákyně i její zásluhou postoupily. Na sklonku září na západě Čech se bude mostecký tým spoléhat především na ni.

Konec sezóny dozávodí vynikající sprinter Jiří Šrom ještě v mosteckém dresu, přestože se přestěhoval do Plzně. V Novém Městě nad Metují imponoval po zaváhání na startu nejkratšího sprintu zejména bojovným výkonem v běhu na 300 metrů. Konečné osmé místo se stává jeho největším životním úspěchem.

Celostátně ostřílený vícebojař Evžen Kováč se stal jedním ze závodníků, na něž skutečně neobvyklé vedro dolehlo nejvíce. Přestože docílil velice solidních umístění, kvalita jeho výkonů byla vzhledem k jeho výkonům letošním více než průměrná… Zejména jeho nejoblíbenější a zřejmě dosud i nejlepší disciplína – hod oštěpem – způsobila členům mostecké výpravy v čele s jeho trenérem Stanislavem Peřinou největší zklamání. Přesto jsou předpoklady tohoto nadějného atleta skutečně mimořádné.

Mimo jiné je dokázal pátým místem na avizované letošní Letní olympiádě dětí a mládeže.

Další mimořádnou postavou mostecké atletiky a to skutečně doslova je bezpochyby fyzicky zcela ojediněle disponovaný a navíc o rok mladší vrhač Ondřej Houška. Svých avizovaných tělesných parametrů dokázal po úspěchu na Letní olympiádě v Olomouci naplno využít i na národním mistrovství. Dosažený výkon i osmé místo jsou tou nejlepší motivací do příštího roku. V tomto věku není nikterak mimořádné ani třímetrové zlepšení mezi 14. a 15.rokem! Pro lepší srovnání jeho nadějí pro příští sezónu nejlépe poslouží výkon letošního vítěze – dosáhl výkonu těsně nad patnáct metrů….Za bronzovou medailí zaostal Houška přitom pouze o půl metru!

Stanislav Peřina