„Elbácký“ kolaps přišel mezi 35. a 38. minutou, kdy hosté třikrát inkasovali.

„Byl to vyrovnaný zápas, rozhodla naše zkušenost,“ konstatoval úspěšný střelec vítězů Slavomír Švancar.

„Zaplatili jsme daň za naši nevyzrálost,“ povzdechla si opora Elby Jan Štěpánek.

Po 8. kole extraligy Ústí kleslo až na osmou příčku tabulky, zatímco Most se stále dělí o vedení.

Jaké pocity ve vás zanechalo hektické derby plné zvratů?
Švancar: Zápas mě ničím nepřekvapil, věděli jsme, že to bude vyrovnané. Ústí má mladé kluky a sází na bojovnost, trenér Jarda Pavlík zvolil dobrou taktiku. My jsme se snažili hrát, ale ve druhé třetině jsme si nevěděli rady a byli jsme často vylučovaní. S mankem jednoho hráče jsme šli i do třetí třetiny, čtyřminutové oslabení jsme ale ubránili, a to rozhodlo.

Štěpánek: Máme nezkušený mančaft. Když se hrálo 5 na 5, tak jsme se soupeřem dokázali hrát hokejbal, ale jak se zápas začal lámat a přišly přesilovky, projevila se zkušenost Mostu. Oni si na tenhle okamžik počkali a rozhodli.

Co zapříčinilo to tříminutové a třígólové mostecké zmrtvýchvstání, respektive ústecké koma?
Švancar: Prostě jsme proměnili svoje šance a dvě přesilovky po sobě.

Štěpánek: Je to paradox. My jsme nevyužili dlouhou přesilovku a hned po ní jsme inkasovali. Hráči, co se nedostali do hry, vypadli z tempa a hned při prvním střídání dostali gól. Ztratili jsme koncentraci a Most pak ještě proměnil dvě přesilovky. Máme mladý tým a platíme za to daň. Tak před pěti šesti lety jsme takhle vyhrávali zápasy my…

Pento proměnilo dvě přesilovky, zatímco Elba ani jednu z devíti. To se podepsalo na výsledku, že?
Švancar: Přesilovky rozhodly. Projevilo se, že máme zkušenější hráče a dokázali jsme je využít. Jinak to byl vyrovnaný zápas, postavení v tabulce se smazalo.

Štěpánek: Podle statistik jsme hráli víc přesilovek, ale rozhodčí vyloučili tři nebo čtyři hráče Mostu až v poslední minutě… Ale je pravda, že jsme měli v přesilovce na začátku třetí třetiny rozhodnout. Kdybychom dali na 3:1, tak bychom vyhráli. Oni to přečkali a nastartovalo je to.

Je vítěz zasloužený? Přece jen Ústečané domácí tým přestříleli…
Švancar: Je. Ukázalo se, že máme lepšího brankáře a o malinko větší kvalitu kádru. Ústí má mladé kluky a v podstatě začíná od nuly.

Štěpánek: Takhle se to říct nedá, je to i o štěstí. (dlouho přemýšlí) Most vede extraligu a doma hraje výborně, tak asi jo. Ale mít víc štěstí, tak jsme vyhráli my.

Jaká je atmosféra v týmu po osmi odehraných kolech?
Švancar: Jasně že výborná, když se vyhrává. Ale Most je pověstný tím, že i když se prohrává, tak je super nálada. (smích)

Štěpánek: Je to špatný. Tak nevyzrálý tým jaký máme se nevyvaruje výkyvům. Jednou jsme po vítězství v euforii a pak přijde porážka a je to naopak. Nezkušenost se odráží v atmosféře. Musíme se semknout a snad se k nám přikloní i to štěstí, protože nehrajeme špatně. Proti Mostu jsme nebyli horší.