Zdroj: DeníkZase je na co koukat
Po vánoční, zejména pohádkové pauze se na obrazovkách o slovo opět hlásí seriály. Všechny velké stanice pomalu představují svoje hlavní trumfy a některé jsou již v plném proudu. Těšit se tak můžeme například na Docenta, který nás opět vrátí do světa Případů 1. oddělení, v plném proudu je nová série již kultovní reality show Výměna manželek.

Jaké tedy budou první měsíce roku v televizi? Inu, výživné.

Legenda bigbítu
Šlo kopyto do světa a potkalo koně. Tak se jmenuje knížka pro děti, kterou napsal muzikant, skladatel a pedagog Jiří Šlupka Svěrák. Sbírka padesáti básniček, krásně ilustrovaná výtvarníkem Jakubem Grecem, vyšla před Vánocemi v nakladatelství Meander. Až dosud jsme Jiřího Šlupku Svěráka znali jako kultovní postavu bigbítu a tuzemského blues. Případně jako učitele mnoha budoucích herců, zpěváků a textařů z DAMU a Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Nějak se zapomíná na to, že celý život pracoval i s mladšími ročníky.

Pišingr a Pišišvor
V našem seriálu Slovíčkaření o původu slov tentokrát prozkoumáme dvě slova, jejichž užívání v dnešní době slábne. Když už je někdo vypustí z úst, připadají nám směšná, tak nějak pitvorná. Lehce archaické označení pro slepované oplatky a ještě starší výraz pro malého člověka (ať v doslovném, či přeneseném smyslu) se podobají jako vlastní bratři. Obě substantiva byla přejata z němčiny. Jinak ale mají zcela odlišné osudy.

Jak šetřily naše babičky
Rozhodne-li se člověk šetřit, nebude to určitě pohodlné, ani jednoduché. Ale určitě to bude efektivní. A kde vlastně s šetřením v domácnostech začít? Nejjednodušší je inspirovat se příkladem. Stačí podívat se o nějakou tu generaci nazpět a zjistit, jak to dělali třeba naše babičky a dědečkové. V magazínu Víkend pokračuje seriál s tipy, jak začít šetřit v domácnosti.