„Na základě závěrů znaleckého posudku vyšetřovatel nikoho neobvinil a případ odložil,“ sdělila včera mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Výtah se s muže zřítil v neděli 20. ledna dopoledne. V momentě, kdy chtěl pasažér opustit v pátém patře zdviž, se utrhlo betonové protizávaží, a kabinka i s mužem spadla. Na vyšetřování případu spolupracovali s policií i odborníci. Kriminalisté měli k dispozici znalecké posudky z oboru strojírenství.

Podle vyjádření odborníků nedošlo ke spáchání trestného činu. „Příčinou pádu kabiny výtahu bylo přetržení obou nosných táhel betonového protizávaží v závitech na jejich horním konci v důsledku únavy materiálu. Ani provádění revizí a předepsaných prohlídek nemohlo toto únavové narušení nosných táhel protizávaží zjistit, a tím zabránit pádu kabiny,“ tlumočila závěry znalců Světláková.

Jiřího Hasmana, majitele servisní firmy, která se o výtah v domě stará, závěry policejního vyšetřování nepřekvapily. Od začátku jsem věděl, že nejsem vinen,“ řekl. Hlavou mu však stále „vrtají“ některé nejasnosti kolem nehody, na které se podle něj nepodařilo najít odpovědi. „Podle prvotní zprávy hasičů, kteří byli u zříceného výtahu jako první, se zdviž zastavila mezi prvním a druhým poschodím. Já jsme však po příjezdu na místo nehody našel kabinu až v suterénu, jako by záchranné zachycovače nefungovaly. Zajímalo by mě, co se mezi tím vlastně stalo a pokusím se to zjistit,“ sdělil Hasman.

Čtyřiačtyřicetiletý muž, který byl při pádu výtahu těžce zraněn – několik zlomenin, včetně zlomeniny páteře – se stále léčí v nemocnici. V současné době leží na chirurgii v Liberci. Konkrétně se má nacházet na spinální jednotce, kde se léčí těžké úrazy s poškozením míchy. „Se zraněným muže jsem v telefonickém kontaktu. Hodlám ho též osobně navštívit. Podle mých informací již pomalu začíná chodit,“ informoval Hasman. Dodal, že za úraz cítí morální zodpovědnost a snaží se zraněnému finančně pomoci. „Platím samozřejmě pobyt v nemocnici a ještě mu dávám nějaké peníze na přilepšenou,“ upřesnil.

Stejná nehoda jako v Janově, se může prý kdykoli stát v téměř jakémkoliv panelovém domě po celých Čechách. Podle odborníků se totiž dříve do domů montovaly nejlevnější výtahy, které už tehdy byly zastaralé. Jejich závady jsou zřejmě ze 70 procent způsobeny chybami projektantů, z 30 procent špatným užíváním a nedostatečnými opravami.

Podle odborníků je na rekonstrukce a výměny výtahů v Česku třeba vydat nejméně 50 až 60 miliard korun. Celkem je v republice kolem 80 000 výtahů, zhruba polovina z nich v panelových domech.