Někteří "borci" za volantem dokázali během jedné nehody „sestřelit“ i dva chodce najednou.

Zrádná tma

Všechny podzimní nehody se na přechodech regionu staly většinou za tmy – buď brzy ráno, nebo naopak v pozdních odpoledních hodinách. Řidiči podle všeho hůře na silnici viděli a chodce prostě přehlédli.

Poslední nehoda se odehrála v pondělí 23.listopadu v podvečer v Litvínově. V 17.15 hodin ve Valdštejnské ulici u pošty srazila řidička třicetiletou chodkyni. „Žena naštěstí utrpěla jen lehké zranění,“ řekla tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světáková.

Takové štěstí bohužel už neměli dva důchodci, které 8. listopadu smetl na přechodu řidič volkswagenu v sousedním Meziboří. „Osmaosmdesátiletý muž a 73letá žena skončili po střetu s těžkými zraněními v nemocnici,“ uvedla Světláková.

Další dva lidi najednou, tentokrát dvě ženy, porazilo auto na přechodu pro chodce také 2. listopadu v Litvínově v ulici 9. května. Také tato nehoda se stala pozdě odpoledne již za tmy. Dvaašedesátiletá žena a sedmnáctiletá dívka spadly po nárazu před vůz, obě skončily v rukou lékařů. Jejich zranění naštěstí ale nebyla vážná.

Viníci vždy řidiči

Řidiči, kteří porazí člověka na přechodu, jsou ve většině případů bráni automaticky jako viníci dopravní nehody. Podle zákona totiž musí na „zebře“ umožnit chodcům bezpečný přechod silnice. Lidé by však nikdy neměli vcházet do silnice bez rozhlédnutí. Ani na přechodech totiž nemají absolutní přednost.

Policie se letos v rámci jedné jarní celorepublikové bezpečnostní akce chodcům na přechodech věnovala a dva dny u „zeber“ stála a rozdávala letáky s radami, jak správně přecházet vozovku. Jen v Mostě jich lidé dostali více jak stovku. Děti pak ještě obdržely reflexní samolepky na oděvy, aby byly lépe vidět.

Osvětlené přechody

K bezpečnosti na přechodech pro chodce se rozhodla přispívat i některá města. Zařadil se mezi ně také Most, který už rok instaluje u přechodů speciální osvětlení. Zda se toto opatření projeví na snížení nehod, ukáží až souhrnné roční statistiky, a budou rozhodovat právě podzimní a zimní měsíce, kdy je viditelnost menší. Čísla za listopad nicméně zatím vycházejí pro Mostečany příznivě. Zatímco v Mostě se stala na přechodech pouze jedna nehoda, v sousedním Litvínově, který nasvícené přechody nemá a je co do počtu obyvatel navíc menším městem, srazila auta už čtyři občany.
V roce 2008 se na Mostecku stalo na přechodech celkem 31 nehod. Dva lidé střet s autem bohužel nepřežili.