Bezohledný řidič totiž z místa střetu ujel, aniž by poskytl těžce zraněnému muži první pomoc. „Nejde nám o pomstu. To v žádném případě. Řidič, který nehodu způsobil, vůbec nepatří na silnici. Když nám lidé pomohou, mohou třeba zachránit někomu dalšímu život,“ říká manželka zraněného muže.

Vážná nehoda se stala uplynulou neděli 5.15 hodin za zastávkou tramvaje sídliště Českých drah směrem na Kopisty v místě křižovatky ulice železničářů. Dvaačtyřicetiletý muž jel jako každý den na kole do práce. Kolo měl podle svých blízkých nové, dobře vybavené i řádně osvětlené. Odrazky měl dokonce i na batohu. Přesto ho zřejmě řidič v autě neviděl, nabral ho ze zadu a odhodilo do kolejiště. Pak místo toho, aby zabrzdil a snažil se pomoci, rychle zmizel.

„Můj muž měl velké štěstí, že ztratil botu a koukala mu bílá ponožka. Řidička tramvaje si díky ní v šeru všimla, že někdo leží na kolejích a začala brzdit. Následně vyběhla z tramvaje, sundala ho z kola a komunikovala s ním, až do doby, než přijela záchranka,“ vypráví manželka zraněného cyklisty. Tramvajačce Haně Kunstové byla už za záchranu života svého chotě osobně poděkovat.

Dozvěděla se od ní i důležité informace k nehodě. Její muž si totiž nic ze střetu nepamatuje. V současné době leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče a doufá, že nebude mít žádné větší trvalé následky. „Manžel má v pravé noze po celé délce stehna šroub. Levou má zraněnou od kolene ke kotníkům. Říkají, že bude potřebovat plastiky. Je též hodně sedřený v obličeji. Má ho celý pod obvazy,“ promluvila o zranění svého muže žena.

Rodina se byla od neděle už několikrát podívat na místě střetu. Společně s policisty nalezla pár střepů z auta, které muže srazilo. „Podle člověka, který se v autech vyzná. To byl starší ford, asi vínové barvy,“ domnívá se manželka. Jen o malinko bližší informace k nehodě podal policii jeden svědek, který v inkriminovanou dobu jel kolem tramvají. „Říkal, že slyšel velkou ráno a pak kolem tramvaje projelo rychle auto, které mělo pomačkanou kapotu a čouhaly mu dráty ze světla,“ doplnila žena.

Rodina zraněného cyklisty si myslí, že se na silnici mohli honit v autech mladí lidé, kteří jeli ráno z diskotéky. „Údajně totiž ve velmi krátké době projeli velkou rychlostí za sebou tři auta. Nikde není žádná brzdná dráha,“ vysvětlují, co je k jejich úvaze vede. Jde ale jen o dohad.

A právě málo důkazů a hodně dohadů je hlavní důvod, proč se rodina obrací prostřednictvím médií a plakátů na občany, kteří by mohli pomoci. Vyzývají je, pokud o střetu něco vědí, aby se ozvali policii.

Jedná se o cestující v tramvaji či jiné motoristy, kteří kolem místa střetu po páté ráno projížděli. Případně občany, kteří viděli jet někoho s nabouraným červeným nebo vínovým fordem. Apelují i na svědomí případných kamarádů, kteří by věděli, že jejich známí v neděli bourali, a teď se třeba snaží potají auto opravit nebo se ho zbavit. „Když nám lidé pomohou, tak třeba mohou zachránit i někoho jiného,“ zopakovala manželka.