Žena se zranila při nástupu do výtahu. Údajně měla vstoupit do kabinky příliš brzy, noha se jí zaklínila pod nástupní desku a betonovou stěnou.

„Rána na pravé noze ženy silně krvácela. Strážníci proto použili škrtidlo a zraněné poskytli první pomoc,“ řekl k případu Luboš Trojna, mluvčí mostecké městské policie, která byla u důchodkyně jako první.

Přestože zranění na první pohled vypadalo velmi vážně, v nemocnici se ukázalo, že naštěstí tak vážné snad nebude. „Pacientka je hospitalizována na chirurgii. Má zlomený palec,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Vyjádření majitele

Majitel Business centra Josef Smolík vyjádřil nad úrazem důchodkyně politování. Podle něj si však žena za nehodu mohla sama, protože vstoupila do kabinky výtahu příliš brzy – do nástupní polohy mělo chybět ještě několik desítek centimetrů. V případě že by nastoupila ve správný čas, tak by se podle Smolíka nehoda nestala, protože pro takové případy má výtah bezpečnostní mechanismus. „Výtah má všechny revize a splňuje všechny normy,“ ujistil Smolík.

Dodal, že všichni návštěvníci budovy, kteří mají z oběžné zdviže strach nebo třeba nějaké zdravotní problémy, mohou vždy využít klasický osobní výtah, který je hned vedle. „Musíme na chodbu umístit velkou ceduli, aby všichni lidé o tomto dalším výtahu věděli,“ doplnil.

Nehodu v Business centru začala prošetřovat policie. Za posledních osm let jde o druhý úraz, který se stal v tomto výtahu.

Oběžné výtahy se začaly do především administrativních budov instalovat v první polovině 20. století. V Čechách by jich mělo být kolem třiceti, nejvíce v Praze. Páternoster funguje tak, že v jedné výtahové šachtě jsou dvě řady kabin těsně nad sebou, z nichž se jedna pohybuje směrem nahoru a druhá dolů.

Tak mohou nepřetržitě odbavovat cestující, kteří mohou kdykoli nastoupit a vystoupit. Páternostery se neřadí mezi výtahy, ale mezi strojní zařízení, nevztahují se na ně normy na výtahy. Měly by však pro ně platit předpisy jako pro eskalátory či zdvihací plošiny.