Těžká noha na plynu
Policisté vyšetřovali za tři čtvrtě roku na severu Čech celkem 5 220 dopravních nehod. Mimo již výše zmíněných 47 zesnulých se při nich dalších 148 lidí zranilo těžce a 1 243 osob utrpělo zranění lehčího charakteru.
Přes tisíc bouraček by se vůbec nestalo, kdyby řidiči včas sundali nohu z plynu, mohla za ně totiž příliš vysoká rychlost. Téměř osm stovek nehod se stalo kvůli nedání přednosti v jízdě, stopatnáctkrát motoristé bourali, protože špatně předjížděli.
Čtyři mrtví studenti v jednom autě
Pokud se vrátíme pouze k tragickým nehodám, tak nejvíce lidí zemřelo za uplynulý tři čtvrtě rok na silnicích Chomutovska. Vyhaslo tady celkem 11 životů.
V regionu se totiž stala 19. dubna vůbec nejtragičtější nehoda z celého Ústeckého kraje. Čtyři devatenáctiletí mladíci ve starším peugeotu vjeli při cestě z Kadaně do Podbořan za obcí Rokle do protisměru a narazili do protijedoucí liazky. Několikatunový nákladní vůz osobák doslova sešrotoval. Posádka neměla šanci přežít.
„Všichni čtyři mladíci byli na místě mrtví,“ řekl tehdy policejní vyšetřovatel Vladislav Vrtek.
V autě během jedné sekundy zemřeli čtyři kamarádi – spolužáci z podbořanské střední školy, kteří se vraceli do školy na druhou vyučování hodinu. Další čtyři studenti budou mít tragickou nehodu do konce života před očima. Jeli totiž v druhém autě za svými kamarády a osudný střet viděli.
Jestliže Chomutovsko zaujalo v policejních statistikách v počtu tragicky zesnulých první místo, pomyslnou druhou smutnou příčku obsadilo Litoměřicko. V tomto regionu za uplynulé tři čtvrtletí zemřelo 9 lidí. Osm životů pak vyhaslo na Ústecku. Naopak nejméně smrtelných bouraček hlásí Mostecko, kde za devět měsíců zemřeli „jen“ 4 lidé.
Cyklisté, motorkáři a chodci
Na silnicích Ústeckého kraje neumírali jen řidiči a spolujezdci z osobních aut, ale též cyklisté a motorkáři. Severočeští policisté evidují za uplynulý tři čtvrtě rok 55 nehod cyklistů, 5 z nich kolize nepřežilo. Motorkáři bourali jednadevadesátkrát, dva při střetech zahynuli.
Stále velkým problémem zůstává na severočeských silnicích alkohol za volantem. Policisté vyšetřovali v kraji celkem 325 dopravních nehod, při kterých byl alespoň jeden z účastníků opilý. Šest lidí tyto bouračky nepřežilo.
Pod koly vozů skončili i chodci a nebylo jich málo. Automobily srazily 106 lidí, z toho 65 dětí.
Kolik lidí zemře do konce roku?
Je více než pravděpodobné, že do konce letošního roku počty tragických nehod na silnicích Ústeckého kraje ještě vzrostou. O kolik, je teď těžké odhadnout. Loni od října do prosince zahynulo v kraji při dopravních nehodách 17 lidí.
Podzimní a zimní měsíce přinášejí pro řidiče zvýšená rizika, dopravní policisté proto apelují na motoristy, aby byli obezřetní. Lidé, kteří jezdí autem do práce, totiž usedají ráno za volant většinou ještě za tmy, za tmy se často i vracejí k večeru domů. Viditelnost bývá často ještě snížena kvůli mlze či třeba vydatnému dešti. Na silnicích je nutné počítat též s námrazou.
Podmínky se zhoršují, pokud začne sněžit. Kluzké a sněhem zasypané komunikace se stávají velmi nebezpečnými. Motoristé by proto měli včas přezout u svých aut z letních pneumatik na zimní a přizpůsobit venkovním podmínkám rychlost vozu.