Řidiči, na Mostecku pozor! Dopravní policie hlásí plné stavy a vyráží do boje s piráty silnic. Na komunikacích tak budou častěji k vidění nejen běžné dopravní hlídky, ale též speciální vozy s technikou – octavie s radarem a dvě nové, rychlé motorky též vybavené radarem a kamerou. Cílem policistů je snížit počty dopravních nehod a především zabránit těm nejtragičtějším.

Tragické střety

Statistika za první čtvrtletí letošního roku vyznívá sice ve srovnání s rokem předchozím v počtu dopravních nehod příznivě. Čísla jsou však velmi zkreslená novou legislativou, podle které řidiči již nemusejí k nehodám se škodou nižší než 100 tisíc volat policisty.
Od ledna do dubna se stalo na silnicích Mostecka celkem 211 nehod, což je o 85 méně než loni za stejné období. Dva lidé při nich zemřeli, tři byli zraněni těžce a 45 lehce.

První letošní tragická nehoda se udála na začátku února na silnici III. třídy ve směru od obce Patokryje na Lužice. Řidič zřejmě dostal smyk, vjel mimo vozovku a narazil do ohrady pro dobytek. Při nehodě byl těžce zraněn 28letý spolujezdec na předním sedadle, který v nemocnici zemřel.

Druhá nehoda s tragickým koncem se odehrála v polovině března na čtyřproudové silnici u odbočky na Chánov. Auto zde srazilo 50letého muže, který v těchto místech přecházel vozovku. Muž na místě zemřel.

Nejčastějšími příčinami střetů byla v prvním čtvrtletí na Mostecku nepřiměřená rychlost, která mohla za střet v 63 případech. Kvůli nedání přednosti v jízdě se stalo 32 nehod. Mimo osobních vozidel havarovaly též dva autobusy a jeden motorkář. Pětkrát se vozidlo srazilo se zvěří. Desetkrát byl viník nehody pod vlivem alkoholu.

Posvítí si na chodce

V deseti případech skončili pod koly aut chodci. Ne vždy mohl za střet ale řidič. „Mezi některými lidmi bohužel stále panuje přesvědčení, že má chodec před vozem na přechodu absolutní přednost,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Policisté se proto chtějí zaměřit i na tuto skupinu účastníků silničního provozu. V týdnu od 27. dubna bude probíhat v Mostě, Litvínově a Meziboří akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne.

Policisté na ní budou rozdávat kartičky s poučením, jak se mají chodci chovat a zároveň je i kontrolovat, zda přecházejí po přechodu a na zelenou.

Nehody bez viníka

Staronovým nešvarem motoristů je ujíždění od dopravních nehod. Za první čtvrtletí letošního roku zmizelo od střetů 42 řidičů. „Motoristé ujíždějí třeba od kolizí na parkovištích. Někdy si nevšimnou, že způsobili škodu, jindy je to záměrné. Od nehod mizí i řidiči, kteří nemají řidičák nebo třeba způsobili zranění,“ řekl šéf dopravní policie Pavel Praženica.

Velmi smutným případem je vážná nehoda z 5. dubna, kdy neznámý řidič srazil na silnici mezi Mostem a Litvínovem 42letého cyklistu. Motorista odhodil muže i s kolem do tramvajového kolejiště a těžce zraněného muže zde nechal bez pomoci. Málem ho přejela tramvaj. Policie dosud viníka nenašla.