V půl čtvrté ráno zahynuli dva mladíci, řidič a spolujezdec v BMW, na silnici I/28 u odbočky na Bedřichův Světec. Vůz narazil do dodávky, který vjela na hlavní. Řidič dodávky přežil, BMW vlétlo do škarpy. „Okolnosti nehody, příčina a míra zavinění jsou předmětem dalšího vyšetřování," sdělila policejní mluvčí Alena Bartošová.

Řada zemí už omezuje mladé řidiče. „Podíl smrtelných nehod je u řidičů ve věku 15 až 24 let téměř dvojnásobný než u zkušenějších řidičů," tvrdí Evropská komise. Nehody způsobují hlavně ztrátou kontroly řízení a nepřiměřenou rychlostí. Diskutuje se o přísnějších kontrolách, nižších limitech pro alkohol v krvi a o omezení jízdy v noci. V Chorvatsku nesmí místní mládež do 24 let řídit vozidla o výkonu motoru přes 75 kw a jezdit rychle.

Mělo by se omezovat i v ČR? „Ano, ale jen se o tom mluví, což je velká škoda. V zahraničí s tím mají výborné zkušenosti," říká Jan Pechout z BESIPu, který podporuje zavedení řidičského průkazu na zkoušku a snížení limitu trestných bodů pro nové řidiče. „Je to správná cesta," tvrdí majitel mostecké autoškoly Alexandr Agh. Problém vidí v tom, že dost mladých jezdí načerno před obdržením řidičáku a v silných autech. Tento hazard autoškola neovlivní, protože u zkoušek se chovají obvykle jako beránci. Po obdržení oprávnění, které se snaží získat za každou cenu, ale zapomínají na bezpečnost, varování i odstrašující videa.

„Jsem pro omezení mladých řidičů," konstatuje poslanec z Mostecka David Kádner. Tomu se návrh zavést řidičák na zkoušku líbí. Zpřísnění od roku 2014 doporučilo loni ministerstvo dopravy. Čeká se na vládu a parlament.