„Škodu zaplatí pojišťovna, dům se za nějaký čas opraví. To se všechno zvládne. Nejdůležitější je, že se nikomu z rodiny nic nestalo, hlavně našim dvěma malým holčičkám,“ řekl v pátek na dotaz Deníku Martin Vávra (38), majitel domku ve Velemyšlevsi.

Autobus mosteckého dopravce Kavka, kterému selhaly brzdy, se řítil z kopce od Žatce. Řidič pak strhl volant vlevo, protože se chtěl v ostré zatáčce pod svahem vyhnout čelnímu nárazu do kostela, což by vedlo k mnoha vážným zraněním. Autobus vrazil šikmo do stěny rodinného domku, ještě předtím náraz trochu ztlumilo zaparkované auto před domem. I tak bylo zraněno 37 cestujících. Nikdo naštěstí nepřišel o život.

„Do domu jsme se nastěhovali loni v únoru. Nedávno jsme dokončili rekonstrukci. Teď nás čeká další práce,“ vypráví už klidně Martin Vávra. Holčičky si hrají v pozadí na travnatém dvorku, zvenku na průčelí domu jsou stále vidět pozůstatky po nárazu. Vylomená vrata nahrazují dřevěné palety, na zdi jsou díry a rýhy a po ráně od předku autobusu, parapet pod oknem je zohýbaný.

Přesný odhad ještě nemají manželé Vávrovi k dispozici, ale celková škoda určitě přesáhne sto tisíc korun. Auto Fiat Punto, jež parkovalo před domem, je na odpis. „Všechno by mělo jít z pojistky autobusu – povinného ručení,“ říká Martin Vávra.

Sám v okamžiku nehody nebyl doma, zařizoval nějaké věci v Chomutově. „Manželka mi volala hned pět minut po tom, takže jsem skočil do auta a spěchal domů,“ vzpomíná.

„Z autobusu se potáceli zakrvácení lidé v šoku a chodili k ošetření k nám na dvůr, kde se jich ujímali záchranáři,“ doplňuje Šárka Vávrová. Třináct lidí utrpělo těžká zranění, některé z nich transportoval vrtulník.

Vedení obce Velemyšlevse zatím neuvažuje o tom, že by postižené rodině přispělo nějakou finanční částkou na opravu domu. „Případ se bude řešit přes pojišťovnu z povinného ručení. Majitelé domku zatím ani obec o pomoc nepožádali. Zastupitelstvo se možná situací bude zabývat, ale v této chvíli o finančním příspěvku obce neuvažujeme,“ řekl na dotaz Deníku Miloslav Štípek, starosta Velemyšlevse.