Chyba pilota. Tak zní konečný verdikt expertů k tragické nehodě proudového letounu L29 Delfín z loňského 10. června na letišti u Čeradic u Žatce, při kterém zemřel zkušený 52letý bývalý vojenský pilot i 30letá žena, která vyhlídkový let dostala od rodiny jako dárek k narozeninám.

Zpráva Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚOZPLN) potvrdila spekulace téměř rok po tragické události. Hlavní příčinou pádu letadla bylo nezvládnutí pilotáže při obtížných akrobatických prvcích v nízké výšce. „Pilot letounu průlety nad plochou prováděl ve výšce, která byla pod minimální povolenou výškou. Uskutečnil sled akrobatických obratů v rozporu s předpisy," píše se v závěru odborné zprávy ÚOZPLN.

Podle odborníků měl pilot také půlroční přestávku v létání na tomto stroji, která se na něm mohla negativně podepsat. Také počasí nebylo ideální pro těžší akrobacii. „Meteorologické podmínky pro plánovaný let byly nevyhovující," píše ve zprávě.

Osudná devátá minuta

Kritická byla při vyhlídkovém letu v osudný den devátá minuta. Pilot po několika průletech a ukázkách pro cestující chtěl přistoupit k obtížnému akrobatickému prvku. Jenže manévr nezvládl a byl příliš nízko. „V čase 8:59 dosáhl letoun v malé výšce nad zemí velmi strmého úhlu klesání," uvádí zpráva expertů. Letoun na okamžik změnil příčný sklon vlevo a stále s intenzivním přitažením pokračoval ve vybírání střemhlavého letu. „V čase 9:00 přetažený letoun narazil do země naplocho spodní částí trupu, odrazil se a setrvačností pokračoval v pohybu vpřed až do nárazu přídě do země, ve vzdálenosti 253 metrů od místa prvního střetu se zemí. Letoun začal bezprostředně po prvním nárazu do země hořet. Ve vzdálenosti 298 metrů se hořící letoun zastavil otočen v protisměru," říká zpráva expertů.

Bývalý vojenský pilot, který před nehodou nalétal tisíce hodin, podlehl těžkým vnitřním zraněním a popáleninám na místě nehody. Žena z Litvínova, která dostala let darem od rodiny a moc se na zážitek těšila, zemřela o pár hodin později v nemocnici.

Havárie se stala 10. června 2012 zhruba tři sta metrů od letiště Macerka u Čeradic u Žatce. Letoun patřil firmě Aviation Technologies and Services, která ho často využívala právě k vyhlídkovým letům.