Střet s vozidlem v pondělí večer nepřežil 76letý chodec. Řidič, který jel ve směru od ulice Pod Lajsníkem k ulici Lipová, za křižovatkou s ulicí Růžová zřejmě na přechodu dědečka přehlédl.

Chodec byl odražen a spadl před auto projíždějící v protisměru. Hlídka městské policie našla muže v kómatu. Silně krvácel z hlavy.
Začala půlhodinová masáž srdce. Místo záchrany se během boje o život uzavřelo. Policie kvůli velké frekventovanosti vozidel řídila dopravu. Marně. Přivolaný lékař konstatoval smrt.

I litvínovští strážníci tento měsíc asistovali u dopravní nehody, při níž byl sražen chodec na ulici PKH u restaurace Krušnohor.
Do včerejšího dne tak policie na Mostecku eviduje již 41 dopravních nehod s účasti chodců. Z toho devatenáct havárií se stalo na přechodech. Mostecko tak v počtu těchto dopravních nehod začíná lámat rekordy.

V listopadu se staly i dvě nehody za jednu hodinu.

„Krátce před 17. hodinou jela řidička osobního vozidla po ulici 9. května a u přechodu, pravděpodobně, přehlédla 44letou chodkyni, která vozovku přecházela ve směru k Prioru,“ popsala nehodu v Litvínově mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Jen o hodinu později smetlo auto další chodkyni. Tentokrát se nehoda stala v ulici J. Průchy v Mostě (u nákupního střediska Central).
„Přestože byl do této ulice dočasně zakázán vjezd, řidič ho nerespektoval a u odbočky k divadlu naboural do 61leté ženy,“ uvedla k další kolizi Světláková.

Česká města se snaží přechody nasvěcovat speciálními lampami. Most začal zvýrazňovat desítky zeber světlomety už loni. Pokračovat bude i v příštím roce druhou etapou. Město na to vyčlenilo dva miliony korun.

Litvínovská radnice speciální bezpečnostní nasvícení ještě v půli tohoto podzimu neplánovala. Po častých nehodách ale změnila názor: hodlá alespoň u škol nechat na přechody instalovat osvětlení.

„Chceme zvýšit bezpečnost na našich přechodech. Přednostně umístíme osvětlení na přechody k základním školám,“ sdělil starosta Litvínova Daniel Volák.


Svítidla na slunce


Vedení Litvínova zveřejnilo záměr o projektu Bezpečné světlo pro Litvínov minulý týden.

Na dvanácti přechodech pro chodce by mělo být instalováno osvětlení přímo do povrchu komunikace.

LED svítidla napájená solární energií svým problikáváním upozorní přijíždějící vozidlo ze vzdálenosti jednoho kilometru na rizikový úsek silnice.

Podle vedení radnice v jednom týdnu byli na litvínovských přechodech sraženi dva chodci.

Odborníci ale upozorňují, že za zvýšením počtu nehod stojí především neopatrnost řidičů. Podle Jana Pechouta z Besipu je důležité si uvědomovat, jakým způsobem se na vlhké vozovce prodlužuje brzdná dráha. Ta je proti suché silnici nyní až dvojnásobná. Jak dále Pechout zdůrazňuje, řidiči opomíjejí několik základních pravidel.

„Zásadní je dodržovat dohlednou vzdálenost. To znamená, že řidič může jet jen tak rychle, aby mohl zastavit na vzdálenost, na kterou vidí. Toto pravidlo bezpečné jízdy dodržováno velice často není,“ upozorňuje Pechout.