První dva lidé – muž a žena – chtěli skoncovat se životem již v lednu. Žena se pokusila skočit z mostu, což jí nakonec naštěstí nevyšlo. Muž ještě před svou plánovanou smrtí v poslední chvíli zvedl telefon a dal o svých černých úmyslech vědět, čímž si též zachránil život.

Dva mrtví za týden

Další dva lidé bohužel svoje rozhodnutí zemřít dotáhli až do konce. Obě sebevraždy se staly v týdnu od 8. do 14. února. Dobrovolně z tohoto světa odešli dva mladí muži. Svůj život ukončili skokem z okna.

První se vrhl z okna ve 12. patře hotelu Domino v Mostě. Druhý skočil ze 7. patra panelového domu v Lidické ulici v Mostě. V tomto případě se údajně jednalo o nájemníka domu, který žil v bytě ve druhém podlaží. Před sebevraždou však vyšel o několik pater výš a vrhl se dolů z okna chodby.
Bezvládné tělo našla před domem ve sněhu žena, která zavolala strážníky. Ti začali nešťastníka okamžitě resuscitovat a zároveň volali záchranku. Lékaři zkoušeli muže vrátit mezi živé asi 40 minut. Bohužel marně.

Nejhorší nás čeká?

Leden a únor přitom rozhodně nepatří mezi měsíce, které jsou podle dlouhodobých statistik těmi nejčernějšími. Ta období nás teprve čekají.
První z nich by podle čísel z loňska přitom mohlo nastat už za týden, tedy v březnu. V roce 2009 si totiž v tomto měsíci pokusilo vzít na Mostecku život nejvíce lidí z celého roku. Celkem se jich vlastní rukou rozhodlo odejít z tohoto světa deset, šesti nešťastníkům se to nakonec povedlo.

Co na to psycholog?

Proč je z hlediska sebevražd nejkritičtější právě jaro? Podle policejního psychologa Josefa Kováříka má velký vliv na stav mysli člověka počasí.
„V brzkých jarních měsících se člověk už nemůže dočkat tepla a sluníčka, které pořád nepřichází, což může na někoho působit velmi negativně,“ řekl Kovářík.

V letošním roce, vzhledem k tuhé a dlouhé zimě, budou tato slova platit zřejmě o to víc. Doufejme ale, že černá čísla se nebudou opakovat a depresi podlehne co nejméně lidí.

V roce 2009 spáchalo na Mostecku sebevraždu celkem 20 mužů a 5 žen. Dalších 21 lidí se o sebevraždu pokusilo.

Výrazně častěji si na život sáhli muži, což má podle Kováříka též jednoduché vysvětlení.

„Chlapi řeší problém někdy dětinsky a iracionálně. Chtějí ho vyřešit hlavně hned a nemají zájem kontaktovat odborníky a postupně problém rozebírat. Ženy jsou psychicky mnohem odolnější a též i racionálnější,“ objasnil psycholog.