„Muž má několik fraktur končetin a utrpěl otřes mozku. Zranění lze ohodnotit jako středně těžká. Vyžádají si asi 2 až 3 měsíce léčení,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Nehoda se stala krátce před půl osmou ráno poblíž čerpací stanice Benzina. „Řidič jel ve směru od Bíliny na Most. Zřejmě ho přepadl mikrospánek, proto vyjel mimo silnici, kde narazil do kanálu a poté do muže, který sekal trávu. Auto zastavilo až na trávě v protisměru,“ popsala bouračku mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Sekáče odvezla do nemocnice rychlá záchranka. Mladý řidič se na místě podrobil dechové zkoušce na alkohol, která byla negativní. Policisté na úplném objasnění nehody pracují. Řidiče zřejmě čeká trestní stíhání.

Za nehodu může nejspíš řidič

Zraněný 45letý dělník pracuje pro jednu z mosteckých firem, u které má nasmlouvané práce pro Správu a údržbu silnic Ústeckého kraje (SÚS). „Práce pro nás dělá mostecká firma, která má za své lidi zodpovědnost. Předpokládám však, že byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy. Jak mám informace, tak vinu za nehodu nese asi řidič,“ řekl ředitel SÚS Vladimír Macholda.

Za posledních několik málo dnů se jedná na Mostecku již o druhou havárii, za kterou mohl mikrospánek. První nehodu řešili policisté minulý týden u obce Vtelno. Tehdy řidič citroënu, který zřejmě za volantem též na pár vteřin usnul, sjel před zdejším kruhovým objezdem do příkopu a narazil do stromu. Při kolizi naštěstí nikoho nezranil. Sám utrpěl pouze zranění lehké.

Mikrospánek je stav, kdy člověk nespí, ale ani není úplně při vědomí. Trvá od tří do patnácti vteřin – poté buď člověk usne, nebo se probudí. Minulý rok bylo podle serveru Zákruta.cz v důsledku mikrospánku způsobeno asi 900 dopravních nehod.

Aby řidiči co nejvíce předcházeli nebezpečí mikrospánku, měli by dodržovat několik pravidel. Především se vyvarovat řízení na noc. Nastavení biorytmu se totiž nedá změnit ani dostatečným předvyspáním. Mezi jízdou je dobré dodržovat pravidelné zastávky a občas si cestou odpočinout, projít se, protáhnout.