Sněmovní volby skončily a začalo povolební vyjednávání. Co volby přinesly okresu Most a jaký vývoj lze očekávat?

Shrňme základní fakta. ANO na Mostecku drtivě vyhrálo. Silná zůstala SPD, která skončila třetí. Koalice SPOLU a PirStan získaly dohromady výrazně méně hlasů než ANO. Komunisté a ČSSD propadli. Z okresu nebudou dva poslanci jako dosud, ale jen jeden.

Mostecko zůstává outsiderem. Nejhorší možný scénář je, že nová politická garnitura ho dostatečně nepřipraví na rozsáhlé změny. Region stojí na rozcestí. Ukončování těžby uhlí vyvolá potřebu náhradní obživy. Rozsáhlá transformace průmyslu se neobejde bez pomoci státu. A pak jsou tu sociální problémy. Žádná pravicová, levicová ani populistická vláda zatím nedokázala zastavit bujení chudinských čtvrtí. To je malér. Přestože nezaměstnanost v okrese poklesla, kriminalita je stále vysoká. Špatné občanské soužití zvyšuje riziko nepokojů a populaci oslabuje. Zaostalost nutí mladé lidi k vystěhování. Zdražování potravin a energie pocítí víc Mostecko než Praha.

Andrej Babiš (ANO)
ANO na Mostecku vyhrálo. SPOLU je druhé, SPD třetí. Komunisté propadli

Pokud koaliční vítězové celostátních voleb SPOLU a PirStan tvrdí, že přinášejí změnu, musí to být změna i na periferii Čech. Tedy tam, kde se vše zlepšuje obtížněji a pomaleji.

Mostecko nespasí dotace na různé rekonstrukce, ale série silných vlád motivujících vizionáře, aby zakládali místo šachet nové prosperující podniky. Ty přitáhnou absolventy škol a zvýší nároky na bydlení. Sociální potíže pak ustoupí jako těžba, ale čtyři roky na to stačit nebudou.