Městská policie v Mostě vyslala do sociálně vyloučené lokality Stovka jednotku speciálního nasazení. Desítka těžkooděnců prověřovala problémové vchody, kde dochází k opakovaným přestupkům. Preventivní kontrola navázala na mapování sídliště před pandemií koronaviru a má se opakovat.

Podobné razie, tehdy dokonce s beranidlem, dělali strážníci už v roce 2008, kdy vytlačovali narkomany a vandaly z věžáků za úřadem práce. Starousedlíkům sice ulevili, ale po privatizaci bytů vznikla i z této lokality deprivovaná zóna. Z pohledu zoufalých obyvatel, kteří řadu let upozorňují na úpadek sídlišť a na špatné občanské soužití, může být povolání speciální jednotky osvobozením. Alespoň mají pocit, že úřady umí bouchnout do stolu.

Jenže tím, že město poslalo do Stovky své komando, vyslalo signál, že situaci nemá pod kontrolou a že čelí stavu nouze. Není přece normální, aby po chodbách činžáků, před zraky dětí, pochodovaly elitní ozbrojené oddíly v přilbách a neprůstřelných vestách. To se přece děje ve válečných zónách nebo při potírání terorismu.

Nikdo nechce, aby v Mostě hořela auta jako při sociálních nepokojích na předměstích Paříže nebo aby létaly vzduchem dlažební kostky jako při pokusu o pogrom v litvínovském Janově. Proto jsou pravidelné kontroly ve Stovce nutností. Těžkooděnce ale nevyčerpávejme častými prohlídkami domů, na to stačí zkušené hlídky.